Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy sparganozy

Wśród licznych chorób wywołanych przez pasożyty, są i te powodowane przez tasiemce. Zarażamy się nimi spożywając produkty, w których występują zarodki bakterii.

Zobacz również opis choroby: Sparganoza

Jedną z przypadłości powodowanych  przez tasiemca jest sparganoza. Choroba przewlekła wywołana przez zarażenie plerocerkoidami tasiemców Spirometra (Diphyllbothrium) erinaceieuropaei i pokrewnych gatunków.

Zrażamy się nią spozywając zakażone ryby, mięso czy pijąc skażoną wodę.

Jak rozpoznać chorobę?


Sparganoza objawia się podobnie jak zatrucia pokarmowe. Pasożyty  mogą powodować złe sampoczucie. Pojawiają się mdłości i biegunki. Mimo że spożywamy posiłki, sporo  tracimy na wadze.  Zanika także apetyt, gdyż wszystko, co zjemy powoduje wymioty.

Oczywiście dokuczją nam także dolegliwości związane z obecnością tasiemca w naszym układzie pokarmowym.

Ponadto choroba objawia się  niedoborem witaminy B12. U osób zarażonych może pojawić się niedokrwistość.  Brak tego składnika, odpowiedzialnego za regualcję produkcji erytrocytów, może być zagrożeniem życia.

Dla tasiemca Spirometra (Diphyllbothrium) erinaceieuropaei człowiek jest tylko pośrednim żywicielem, dlatego choroba może objawiać się także osadzeniem się wągier w tkance podskórnej,  narządach wewnątrznych, a także w oku. Nieleczone zjawisko może prowadzić do poważnych problemów ze wzrokiem.

Jak wyleczyć sparganozę?


Jeżeli pojawią się wyżej wymienione obajwy należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Chorób wywołanych pasożytami nie można lekceważyć i bagatelizować.

Najlepiej udać się do specjalisty od chorób zakaźnych, gdyż posiada on specjalistyczną wiedzę i będzie mógł dostosować adekwatne leczenie.

W przypadku sparganozy, tak jak przy innych chorobach tasiemczych, największą skuteczność mają  preparaty takie jak, prazikwantel i nikolzamid.

W niektórych przypadkach, około 10- 20%, potrzebne jest także uzupełnienie niedoboru witaminy B12. Zazwyczaj lekarz przepisuje suplementy diety bogate w tę substancję odżywczą.

Zobacz również opis choroby: Sparganoza

Objawy choroby Pageta

Choroba Pageta należy do przewlekłych i metabolicznych chorób kości. Wiąże się z powstawaniem zaburzeń w mechanizmie tworzenia i rozkładania kości. W efekcie dochodzi do wytworzenia się zdezorganizowanej struktury kości, co powoduje spadek jej wytrzymałości oraz utratę właściwego kształtu. Objawy schorzenia w dużym stopniu ... czytaj więcej

Objawy zapalenia osierdzia

Zapalenie osierdzia należy do chorób serca. Polega na wystąpieniu stanu zapalnego w worku otaczającym serce. Przyczyny wystąpienia schorzenia mogą być różne, np. zakaźne (bakterie, wirusy, pasożyty, itp.) lub toksyczne (leki, toksyny).... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy