Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy szczeliny odbytu

Ból podczas oddawania stolca oraz krwawienie z odbytu są objawami, które mogą świadczyć o szczelinie odbytu. Powodem tych dolegliwości jest rana, która rozwija się w odbycie, powstała na skutek pęknięcia błony śluzowej. Objawy szczeliny odbytu szczególnie dokuczliwe są ostrej fazie choroby. Podjęcie leczenia na etapie wystąpienia pierwszych objawów, daje szanse szybszego i skutecznego pozbycia się dolegliwości i minimalizuje pojawienie się nawrotów.

Zobacz również opis choroby: Szczelina odbytu

Ostra i przewlekła szczelina odbytu

Ostra szczelina odbytu charakteryzuje się bardziej nasilonymi objawami, w porównaniu do przewlekłej postaci tego schorzenia. Z fazą ostrą mamy do czynienia na początku trwania choroby. Gdy dochodzi do pęknięcia błony śluzowej odbytu i tworzy się ranka, zazwyczaj powoduje to silny ból i krwawienie z odbytu podczas oddawania stolca. Przyjmuje się, że faza ostra kończy się po trzech tygodniach trwania choroby, potem mamy do czynienia z fazą przewlekłą. To czy jest to już faza przewlekła, można również ocenić po wyglądzie rany. Szczelina przewlekła posiada już przerośnięte, grube brzegi, a w jej wnętrzu można zaobserwować włókna mięśnia zwieracza.

W miarę upływu czasu objawy stają się mniej dokuczliwe, choć to właśnie dopiero w fazie przewlekłej chorzy najczęściej decydują się odwiedzić gabinet lekarski. Objawy mogą czasowo ustępować, co nie znaczy że rana w odbycie znika. Leczenie szczeliny odbytu na etapie jej fazy ostrej jest łatwiejsze i jest bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że możliwe będzie leczenie bezoperacyjne i bez nawrotów choroby w przyszłości.

Charakterystyka bólu spowodowanego szczeliną odbytu

Ból jest podstawowym objawem szczeliny odbytu. Ból towarzyszy defekacji ale również może utrzymywać się po oddaniu stolca - z reguły przez kilka minut, rzadziej kilkadziesiąt. Ból ustępuje samoistnie. W fazie ostrej ból może być jedynym objawem schorzenia. Bólowi towarzyszy z reguły znaczny skurcz zwieracza zewnętrznego odbytu, który utrudnia lub uniemożliwia badanie per rectum. Pacjenci zgłaszający się do lekarza przy próbie przeprowadzenia badania mogą odczuwać ból przeszywający.

Charakter i nasilenie bólu podczas oddawania stolca jest zróżnicowany. Może on mieć charakter ostry i silny lub dyskretny. Pacjenci skarżą się również na piekący ból podczas defekacji. Bólowi może też towarzyszyć świąd odbytu i okolicy odbytu. Ból podczas oddawania stolca w miarę trwania choroby staje się mniej dokuczliwy. Silny ból dotyczy przede wszystkim fazie ostrej - pierwsze dni/tygodnie po pęknięciu błony śluzowej odbytu.

Szczelina odbytu może powstać m.in.  na skutek długo utrzymujących się zaparć. Jednak samo schorzenie również może przyczyniać się do powstania zaparć, które z kolei powodują nasilenie objawów schorzenia i utrudniają gojenie się rany. Chorzy z obawy przed bólem podczas oddawania stolca unikają defekacji, starają się rzadziej oddawać stolec. Takie postępowanie prowadzi do tego, że stolec - choć jest oddawany rzadziej - jest grubszy i twardszy. Wypróżnienie tego typu stolca wiąże się z natężeniem objawów bólowych, gdyż podrażnia on ranę - rozciąga ją powodując ból i utrudnia gojenie.

Krwawienie jako objaw szczeliny odbytu

Krwawienie z odbytu może być objawem różnych dolegliwości, nie tylko tych bezpośrednio związanych z odbytem i odbytnicą. W przypadku, gdy krwawienie dotyczy dzieci, istnieje duże prawdopodobieństwo, że są to objawy szczeliny odbytu, gdyż choroba ta, jest jedną z najczęstszych przyczyn krwawienia z odbytu wśród małych pacjentów. U każdej osoby przedłużające się zaparcia, mogą być przyczyną szczeliny odbytu, jednak najbardziej podatne na ten czynnik ryzyka są niemowlęta. Krwawienia z odbytu u kobiet mogą mieć związek z trudnym porodem,  w trakcie którego doszło do pęknięcia w odbycie.

Krwawienie podczas oddawania stolca można zaobserwować przede wszystkim na papierze toaletowy, ale również krew może być widoczna na stolcu lub na bieliźnie. Ten ostatni przypadek dotyczy krwawień, które utrzymują się również po defekacji. Krew, która wydobywa się z odbytu w wyniku szczeliny odbytu, jest krwią świeżą. Żywoczerwona krew na stolcu świadczy, że źródłem krwawienia jest dolny odcinek przewodu pokarmowego. Im ciemniejsza i bardziej skrzepła krew, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że jest to objaw szczeliny odbytu. Gdy stolec jest czarny lub smolisty, wtedy najprawdopodobniej krwawienie pochodzi z górnych obszarów układu pokarmowego.

W fazie ostrej szczeliny odbytu krwawienie pojawia się prawie zawsze. Niechęć do oddawania stolca, spowodowany bólem podczas defekacji, powoduje dłuższe przebywanie stolca w odbytnicy, zwiększenie jego rozmiarów i twardości, co w konsekwencji prowadzi do zintensyfikowania krwawień, na skutek rozciągania brzegów rany i rozchylania jej.

Warto wspomnieć w tym miejscu, że krwawienie z odbytu może oznaczać również inne choroby. Lekarz każdorazowo powinien pogłębić diagnostykę u pacjentów zgłaszających się z problemem krwawienia z odbytu, aby upewnić się  czy objaw ten jest tylko i wyłącznie spowodowany szczeliną. Powodem krwawienia może być m.in. krwawienie z uchyłków jelita grubego, polipy jelita grubego, rak jelita grubego, zmiany zapalne lub zmiany naczyniowe.

Jak rozwija się rana w szczelinie odbytu?

Pęknięcie wewnętrznej warstwy odbytu, tworzy rankę, która wywołuje wspomniane wyżej dolegliwości bólowe oraz krwawienia.  W niektórych przypadkach lekarz może szczelinę odbytu zaobserwować po rozchyleniu pośladków. Bolesne pęknięcie zwykle znajduje się przy tylnej ścianie odbytu. Z biegiem czasu, kiedy rana nie goi się (nie zrastają się jej brzegi) z powodu różnych czynników (przede wszystkim z racji niepodjęcia leczenia), szczelina odbytu powoduje drażnienie mięśnia zwieracza odbytu, który kurczy się niezależnie od woli chorego.

Rana z czasem ulega zmianie. Brzegi rany oddalają się od siebie. Szczelina powiększa się, jest szersza oraz głębsza. Na dnie pęknięcia można zaobserwować włókna mięśnia zwieracza wewnętrznego odbytu. W fazie przewlekłej można zaobserwować grube, przerośnięte brzegi rany. W postaci przewlekłej występuje tzw. zespół szczeliny odbytu, o którym mówimy gdy zaobserwuje się pseudopolipy (zbudowane z prawidłowego nabłonka jelitowego), przerosłą brodawkę i szczelinę między nimi. Przerośnięty fałd skórny u brzegu kanału odbytu (guzek graniczny) oraz obecność znacznie powiększonej i stwardniałej brodawki okołoodbytniczej przy linii zębatej,  ewidentnie świadczący o przewlekłym charakterze schorzenia, który wymaga długiego leczenia, najprawdopodobniej z nawrotami choroby.

Wszystkie objawy szczeliny odbytu - podsumowanie

Najbardziej dokuczliwe są przede wszystkim objawy bólowe oraz krwawienia. Tym objawom towarzyszą też inne objawy, które są mniej dokuczliwe lub nawet mało zauważalne. Podsumowując, jako objawy szczeliny odbytu, wymienić można:

  • ból podczas oddawania stolca - utrzymujący się również po defekacji,
  • krwawienie z odbytu żywoczerwoną krwią (krew świerza),
  • niechęć do wizyt w toalecie w celu oddania stolca (szczególnie u małych dzieci może to być sygnał słusznie niepokojący rodziców),
  • pieczenie odbytu,
  • świąd odbytu i okolic,
  • uczucie silnego parcia na stolec,
  • wilgotna wydzielina na brzegu odbytu,
  • kurczenie mięśnia zwieracza wewnętrznego odbytu niezależnie od woli -  jest on drażniony przez szczelinę odbytu i odruchowo kurczy się,
  • odbyt staje się coraz ciaśniejszy, węższy, stolec z coraz większym trudem przechodzi przez odbyt,
  • pseudopolipy w odbycie,
  • guzek graniczny,
  • stwardniała i powiększona brodawka okołoodbytnicza.

Zobacz również opis choroby: Szczelina odbytu

Silny ból odbytu podczas oddawania stolca

Ból odbytu może oznaczać bardzo wiele różnych chorób, jednak jeżeli  odczuwany jest silny ból podczas oddawania stolca, który utrzymuje się jeszcze kilka godzin po wypróżnieniu się, oznaczać może, że jest to objaw choroby zwanej szczeliną odbytu. Często oprócz silnego bólu chorzy odczuwają świąd odbytu oraz zauważają sącz... czytaj więcej

Świąd odbytu oraz ból podczas oddawania stolca

Świąd odbytu w połączeniu z bólem podczas oddawania stolca może oznaczać pęknięcia w błonie śluzowej odbytu lub ubytki w błonie śluzowej, mogą to być hemoroidy, a nawet rak odbytu. Aby jednak odpowiedzieć na pytanie, co jest przyczyną swędzenia odbytu i bólu podczas oddawania stolca, należy przeanalizować obecność lub nie... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy