Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy toksoplazmozy w ciąży

Toksoplazmoza bardzo często przebiega bezobjawowo. W wielu przypadkach nie ma też w jej przypadku żadnych konsekwencji zdrowotnych. Niebezpieczna staje się jednak dla osób z obniżoną odpornością oraz ciężarnych, a ściślej rzecz biorąc, dla ich nienarodzonych dzieci.

Zobacz również opis choroby: Toksoplazmoza w ciąży

W zależności od rodzaju toksoplazmozy obserwować możemy jej różne objawy. Wyróżniamy jej trzy podstawowe rodzaje:

Toksoplazmoza węzłowa

W jej przypadku mamy do czynienia z powiększonymi węzłami chłonnymi (z reguły szyjne, karkowe, śródpiersia, pachwinowe, pachowe, pozaotrzewnowe oraz krezki). Występują też bóle głowy, gardła, mięśni i stawów. Może pojawić się nawet niedowład kończyn, wysypka, drgawki, czy biegunka. W jej przebiegu zdarzają się także zaburzenia natury psychicznej np. otępienie czy apatia.

Toksoplazmoza uogólniona

Pierwotniak zajmuje ośrodkowy układ nerwowy, w związku z czym istnieje ryzyko zapalanie mózgu i opon mózgowych. Występują silne bóle i zawroty głowy, oczopląs, zaburzenia równowagi. Tego typu toksoplazmoza może też zaatakować narządy wewnętrzne i doprowadzić tym samym do zapalania płuc, wątroby oraz mięśnia sercowego.

Toksoplazmoza oczna

W jej przypadku odnotowuje się zapalenia naczyniówki oraz siatkówki, światłowstręt, zaburzenia widzenia, podwójne widzenie, ból gałek ocznych, w skrajnym przypadku może nawet doprowadzić do całkowitej utraty wzroku.

Istnieje także podział w zależności od sposobu zarażenia. Toksoplazmoza nabyta związana jest najczęściej ze spożyciem skażonego mięsa. Z przypadkiem toksoplazmozy wrodzonej spotykamy się u dzieci, których matki zaraziły się toxoplasma gondii w czasie ciąży. Jej objawy zależą od stopnia zaawansowania ciąży i jest to najcięższa postać tej choroby.

Pasożyt przez łożysko dostaje się do płodu, gdzie namnaża się w jego tkankach. W ten sposób może doprowadzić nawet do obumarcia płodu (w pierwszym trymestrze) lub do poważnych wad rozwojowych (szczególnie ośrodkowego układu nerwowego oraz gałek ocznych).

Jedynie u kilku procent dzieci symptomy pojawiają się tuż po urodzeniu. Wśród nich wymienić można: gorączkę, powiększone węzły chłonne, bardzo duży lub bardzo mały obwód głowy (małogłowie lub wodogłowie), wysypkę, żółtaczkę, anemię, powiększoną wątrobę oraz śledzionę. W ciężkich przypadkach dochodzi do uszkodzeń układu nerwowego oraz mózgu, co skutkuje wystąpieniem padaczki, ślepoty, amiotonii, głuchoty, a także upośledzeń umysłowych.

Zobacz również opis choroby: Toksoplazmoza w ciąży

Objawy ostrego zapalenia przydatków w ciąży

Stan zapalny przydatków wywołany jest przez drobnoustroje, które z pochwy i macicy przedostają się do jajowodów. Rozwój zapalenia przydatków ułatwia miesiączka, poród, poronienie czy zabiegi takie jak łyżeczkowanie, dlatego bardzo duże znaczenie ma higiena osobista.... czytaj więcej

Objawy ciąży rzekomej

Ciąża rzekoma jest to zaburzenie psychiczne u kobiet, które mimo, iż nie są w ciąży, mają objawy, które mogłyby sugerować, że urodzą dziecko. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy