Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy toksycznego uszkodzenia wątroby

Toksyczne uszkodzenie wątroby występuje, gdy nasza wątroba przez dłuższy czas wystawiona jest na działanie szkodliwych substancji. Najczęściej schorzenie to spowodowane jest nadmiernym spożyciem alkoholu lub zażywaniem leków.

Zobacz również opis choroby: Toksyczne uszkodzenie wątroby


Najbardziej toksyczne bywają antybiotyki, paracetamol, leki psychotropowe, przeciwnowotworowe, hormonalne, przeciwgruźlicze oraz obniżające poziom cholesterolu. Choroba może przyjąć zarówno postać ostrą, jak i przewlekłą, która rozwija się przez dłuższy okres czasu. Inne przyczyny to również zatrucia grzybami, zatrucia zawodowe oraz oddziaływanie toksyn, takich jak gazy czy pestycydy.

Przebieg choroby oraz związane z nią objawy mogą wyglądać różnie, w zależności od tego, co spowodowało jej wystąpienie. Wpływ na takie zróżnicowanie ma także dawka substancji toksycznej, która została dostarczona do organizmu oraz jak długo chory narażony był na jej działanie. Nie bez znaczenia pozostaje także nasza indywidualna wrażliwość.

Niekiedy przyczyny są całkowicie niezależne od nas, bowiem predyspozycje genetyczne czy też zachorowanie na wirusowe zapalenie wątroby typu B i C również zwiększają ryzyko.

Wystąpienie toksycznego uszkodzenia wątroby możemy rozpoznać po pojawieniu się takich symptomów jak nudności, wymioty, osłabienie, bóle głowy i stawów, czasem gorączka, drętwienie palców dłoni i stóp, brak apetytu, ból pod prawym łukiem żebrowym, wypadanie włosów pod pachami i na genitaliach, a u mężczyzn powiększenie sutków. Są to jednak objawy ogólne, które nie muszą wcale wystąpić.

Jak już wcześniej zostało wspomniane, symptomy mogą znacznie się różnić. Jeśli do schorzenia doszło na skutek zatrucia organizmu substancjami toksycznymi powstają przede wszystkim stany zapalne. Charakterystyczny jest tutaj także rozrost tkanki łącznej oraz powstanie martwicy. W skrajnych przypadkach ma miejsce niewydolność wątroby, osoczowa skaza krwotoczna, jak również śpiączka wątrobowa.

Zatrucie grzybami może dać zgoła nieco inne objawy. Najczęściej występujące to martwica, żółtaczka, śpiączka wątrobowa, a niekiedy dochodzi nawet do zgonu pacjenta.

Warto zauważyć, że wszystkie wymienione objawy ustępują, gdy tylko przerwiemy kontakt z substancjami je wywołującymi. Może to być kolejna wskazówka w rozpoznaniu  toksycznego uszkodzenia wątroby.

Diagnozę stawia lekarz rodzinny, internista lub gastrolog. Po przeprowadzonym z nami wywiadzie skieruje nas na podstawowe badania laboratoryjne, takie jak morfologia czy badania biochemiczne. Często wykonuje się też RTG i tomografię jamy brzusznej. Rzadką praktyką jest przeprowadzanie biopsji wątroby. Leczenie jest dość długotrwałe, ale skuteczne. Zwłaszcza, jeśli będziemy unikać kontaktu z substancją, która wywołała chorobę. Gdy doszło do niewydolności wątroby, kwalifikuje nas to do przeszczepu tego narządu.

Jeśli chcemy uchronić się przed toksycznym uszkodzeniem wątroby postarajmy się, by nasza dieta była zbilansowana i nieobciążająca wątroby. Ponadto ograniczmy ilość spożywanego przez nas alkoholu oraz leków, zwłaszcza tych na receptę, które wielu z nas łyka w nadmiarze.

Zobacz również opis choroby: Toksyczne uszkodzenie wątroby

Objawy zapalenia wątroby

Zapalenie wątroby jest reakcją narządu na pewne czynniki uszkadzające. Do przyczyn wystąpienia schorzenia zaliczamy czynniki infekcyjne, zaburzenia układu odpornościowego, ekspozycje na alkohol, działanie poszczególnych leków lub substancji chemicznych.... czytaj więcej

Objawy wirusowego zapalenia wątroby typu C

Objawy wirusowego zapalenia wątroby typu C mogą być bardzo trudne do rozpoznania. Choroba, jest bardzo podstępna i w swoim pierwszym stadium, bardzo często przebiega bezobjawowo. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy