Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy uwięźnięcia przepukliny

Uwięźnięcie przepukliny, najczęściej występujące u dzieci i osób w podeszłym wieku jest schorzeniem niedrożności jelit, w którym dochodzi do zacieśnienia worka przepuklinowego  (najczęściej obejmującym jelita) w obrębie pierścienia przepuklinowego. Prowadzi to do  niepełnosprawności treści jelitowej i ukrwienia narządu, powodując ostre powikłania.

Zobacz również opis choroby: Uwieźnięcie przepukliny

Istnieją różnego rodzaju przepukliny, a najczęściej występujące to przepukliny brzuszne, pachwinowe, pępkowe (u kobiet po porodzie) a także pooperacyjne, w miejscu występowania blizn.

Najprościej rzecz ujmując przepuklina jest to przemieszczenie narządów w miejsca, w których normalnie nie powinny występować. Organy te stanowią zawartość worka przepuklinowego, który powstał wskutek rozciągnięcia błony (otrzewnej), wyścielającej jamę brzuszną od wewnątrz.

Worek przemieszcza się przez tzw. wrota przepukliny do miejsc o intensywnym ciśnieniu wewnątrzbrzusznym. Uwięźnięcie może wystąpić w wyniku przepukliny nieodwracalnej lub w przypadku nowo powstałej. Schorzenie wynika ze zwiększonej fermentacji gazów jelitowych, które naciskają na ściany jelita, blokując je w worku przepuklinowym.

Jakie są typowe objawy?

W szczególności silne bóle w okolicy przepukliny, która wraz z narastającym ciśnieniem wewnątrzbrzusznym powiększa się. Charakterystycznym objawem jest także dokuczliwość polegająca na odczuwaniu ucisku spowodowanego obecnością zniekształconego obrysu ciała.

W przypadku uwięźnięcia przepukliny odczuwa się bardzo silne bóle, zarówno w okolicy powstałego uwypuklenia jak i w najbliżej położonych okolicach a także ogólne dolegliwości towarzyszące niedrożności jelitowej takie jak wzdęcia brzucha, nudności, wymioty, zatrzymywanie stolca oraz gazów, brak apetytu.

W przypadkach nieleczonych może rozwinąć się tzw. wstrząs septyczny, pojawia gorączka i zimne, zlewne poty. Jeżeli mamy do czynienia z uwięźnięciem, należy jak najszybciej podjąć się leczenia, ponieważ w innym wypadku można doprowadzić do śmierci.

Jak wygląda leczenie?


Podstawą wszystkich operacji jest odprowadzanie do jamy brzusznej narządów, które stanowią zawartość worka przepuklinowego oraz przywrócenie pierwotnych funkcji anatomicznych poprzez utrwalenie i wzmocnienie naturalnych elementów więzi i powięzi.

Istnieje wiele metod zabiegowych, a wszystkie mają na celu naprawę okolicy przepukliny z wykorzystaniem tkanek chorego bądź poprzez wszczepianie w tę okolicę siatkę z tworzywa sztucznego. Prawidłowo przeprowadzona operacja jest zabiegiem jak najbardziej bezpiecznym, a po około tygodniu do dwóch tygodni czasu, rana wygaja się a sprawność pacjenta wraca do normy.

Aby doszło do pełnego wygojenia rany, należy stosować się do zaleceń lekarza i przede wszystkim nie podejmować się żadnych intensywnych ćwiczeń fizycznych, podnoszenie ciężarów oraz zajęć, które w dużym stopniu powodują podwyższone działanie tłoczni brzusznej.

Zobacz również opis choroby: Uwieźnięcie przepukliny

Objawy przepukliny rdzeniowej

Przepuklina rdzeniowa to najcięższy i najbardziej skomplikowany typ rozczepu kręgosłupa. Choroba w Polsce występuje u 1 na 2000 żywo urodzonych noworodków. czytaj więcej

Objawy przepukliny przeponowej

Przepuklina przeponowa jest chorobą, w której górna część żołądka przemieszcza się do klatki piersiowej przez naturalny otwór w przeponie. Choroba może być wadą wrodzoną. Przepona stanowi mięsień wspomagający proces oddychania.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy