Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy wgłobienia jelita krętniczo - kątniczego

Wgłobienie jelita to poważne schorzenie, które ze względu na nietrafną lub opóźnioną diagnozę może skończyć się śmiercią. Z racji tego, że najwięcej zachorowań notuje się wśród niemowląt, a choroba często jest mylona z popularną kolką jelitową, warto poznać jej objawy!

Zobacz również opis choroby: Wgłobienie jelita krętniczo - kątnicze

Włobienie jelita, to sytuacja, w której dochodzi do wsunięcia się jednego segmentu jelita w drugi. Najczęściej zachodzi pomiędzy jelitem krętym, a pierwszą częścią jelita grubego - kątnicą.

Na skutek tego dochodzi do niedrożności i niedokrwienia jelit. Aż 80% zachorowań przypada na niemowlęta pomiędzy 3 a 12 miesiącem zycia, z czego większość to chłopcy. Wgłobienie jelita u dorosłych jest rzadkością, a jeśli już wystepuje to najczęściej spowodowane jest rakiem jelita grubego.

Mimo że w większości przypadków nieznana jest przyczyna schorzenia, istnieją czynniki, które mogą nasilać objawy chorobowe. Są to powiększone węzły chłonne w ścianie jelita, mukowiscydoza lub zmiany anatomiczne w jelitach, takie jak: uchyłek Meckla, polip jelita lub guzy nowotworowe.

Jak rozpoznać objawy wgłobienia?

Początkowe objawy to silny, kolkowy ból brzucha oraz pogorszenie stanu ogólnego. Pojawiają się wymioty, początkowo treścią pokarmową, później zielonkawą wodnistą wydzieliną. Występują też  biegunki. Charakterystyczny wygląd stolca, z domieszką krwi i śluzu, nazywany jest „galaretką porzeczkową”.

U małych dzieci można zaobserwować przykurcz nóżek, krzyk i kłopoty z oddychaniem, spowodowane silnym bólem. Kilkuminutowe ataki bólu i płaczu, przeplatają się z okresami apatii i senności.

Ponad to wgłębienie krętniczo- kątnicze może zwiastować gorączka, zlewne poty, bladość powłok skórnych oraz wyczuwalny guz w jamie brzusznej. Długotrwałe biegunki i wymioty najczęściej prowadzą do odwodnień.

Trudna diagnoza

Klasyczne objawy kliniczne jak wymioty, wzdecie brzucha oraz brak pasażu gazów i stolca, często nie są nasilone i występują ze sporym opóżnieniem. Mogą być mylone z popularnym wśród niemowląt, napadem kolki jelitowej. Mylące mogą być, wyżej już wspomniane okresy apatii i senności, podczas których dziecko wygląda na zdrowe.

Ten charakterystyczny obraz schorzenia może doprowadzić do odwlekania wizyty u lekarza, a tym samym do opóźnienia leczenia. Ważne jest aby diagnoza została postawiona w ciągu doby od pierwszych objawów.

Leczenie powinno zacząć się w trybie natychmiastowym, aby nie doprowadzić do martwicy i przedziurawienia wgłobionego odcinka jelita.

Autor:

Paulina Łabędź

Zobacz również opis choroby: Wgłobienie jelita krętniczo - kątnicze

Objawy niedrożności jelita

Zatrzymanie przechodzenia treści pokarmowych przez jelita do kolejnych odcinków przewodu pokarmowego to stan chorobowy, który nazywamy niedrożnością jelit. czytaj więcej

Witamina B3 i błonnik chronią przed rakiem i zapaleniem jelita grubego

Poprzednie badania sugerują, że dieta bogata w błonnik może zmniejszyć ryzyko zapalenia okrężnicy i raka. Jednakże najnowsze badania sugerują, że niacyna, zwana również witaminą B3 może także chronić przeciwko tym chorobom. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy