Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy wrodzonej niedrożności przełyku

Niedrożność przełyku to wrodzona wada rozwojowa przewodu pokarmowego polegająca na przerwaniu ciągłości przełyku z bądź bez połączenia z tchawicą. Atrezję dzieli się na wady z towarzyszącym zarośnięciem tego narządu lub bez zarośnięcia.

Zobacz również opis choroby: Wrodzona niedrożność przełyku

Niedrożność jest bardzo ciężką chorobą, która objawia się już w pierwszych dobach życia dziecka. Dlatego istotne jest, żeby rozpocząć przeprowadzania diagnostyki i leczenia jak najszybciej.

Pierwszy objawy choroby u dziecka pojawiają się już w okresie ciąży. Aż w 95% przypadków atrezje przełyku bez obecności przetoki do tchawicy obserwuje się wielowodzie, czyli nie połykanie przez dziecko wód płodowych. Przy współistnieniu przetoki nadmiar wód płodowych występuje już w 35% ciąż.

Objawy niedrożności przełyku

Choroba objawia się tuż po urodzeniu. Wówczas możemy zaobserwować pierwsze oznaki alarmowe:
  • krztuszenie się
  • napady kaszlu
  • sinica
Sinica, a więc sinawe zabarwienie skóry, błon śluzowych i paznokci. Wynika to z niedrożności dróg oddechowych, a przyczyną jest przedostawanie się nadmiaru śliny do tchawicy.

W prawidłowych warunkach ślina powinna spływać do przełyku i dalej do żołądka. W atrezji zaś ślina nie jest w staniem pomieścić się na tak krótkim odcinku i przez gardło trafia do wspomnianej tchawicy.

Skutkiem takiego stanu rzeczy jest zawsze zachłystowe zapalenie płuc (noworodek zachłystuje się śliną, a jeśli był karmiony także jedzeniem). Jeśli odnotowujemy obecność przetoki, również kwas solny cofający się z żołądka przedostaje się do tchawicy i jeszcze dalej do płuc. Taka substancja uszkadza niezwykle delikatny nabłonek pęcherzyków płucnych, który powoduje chemiczne zapalenie płuc.

Przy chorobie pojawia się jeszcze jeden charakterystyczny objaw, zwany objawem Valsalwy. Pojawia się przy występowaniu przetoki przełykowo – tchawicznej i polega na widocznym wzdęciu brzucha noworodka. W czasie krzyku bądź płaczu powietrze, dostające się przez przetokę trafia do jelit i żołądka, co zwiększa objętość brzuszka chorego dziecka.

Symptomy towarzyszące

Niestety, u około 50% noworodków wraz z tym schorzeniem pojawiają się także inne, obejmujące szereg układów i narządów organizmu ludzkiego, m. in.:
  • wady układu sercowo-naczyniowego (29%),
  • wady układu moczowo-płciowego (14%),
  • wady układu pokarmowego (13%),

Autor:

Dawid Kącki

Zobacz również opis choroby: Wrodzona niedrożność przełyku

Objawy nowotworów podścieliskowych przewodu pokarmowego

Objawów nowotworów podścieliskowych przewodu pokarmowego jest wiele, zależą one głównie od stopnia złośliwości nowotworu. Jednak niezależnie od jego rodzaju, najczęściej podawanymi objawami są długotrwałe bóle brzucha zlokalizowane w nadbrzuszu środkowym oraz za mostkiem.... czytaj więcej

Objawy polipów przewodu pokarmowego

Polipy przewodu pokarmowego są tworami wpuklającymi się do światła przewodu pokarmowego. Mogą pojawiać się pojedynczo lub w gromadach. Bardzo rzadko znajdują się w żołądku i jelicie cienkim. W początkowym etapach choroby polipy nie powodują żadnych dolegliwości. Polipowatość przewodu pokarmowego może być uwarunkowana genetyczni... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Atrezja

Witam, Jestem w 31 tygodniu ciąży,jest to moje drugie dziecko, niestety w tym tygodniu rozpoznano na usg atrezje przełyku, wielowodzie i niewidoczny żoł...

24-04-2016 13:46

~Aleksandra

Dodaj komentarz

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy