Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy wypadania odbytu i odbytnicy

Pierwszymi objawami wypadania odbytu lub odbytnicy są ich przemieszczenia po oddaniu stolca. Na dalszym etapie rozwoju choroby wypadnięcie zdarza się nawet z powodu kichnięcia lub kaszlu. Kiedy odbyt lub odbytnica pozostaje na stałe na zewnątrz otworu odbytu, jest to objaw, który świadczy o zaawansowanym stadium choroby.

Zobacz również opis choroby: Wypadanie odbytu i odbytnicy

Jak wygląda wypadnięty odbyt i odbytnica?

W przypadku wypadnięcia odbytu fałdy wypadniętej błony śluzowej układają się promieniście wokół otworu odbytu. Przy wypadnięciu pełnej grubości ściany odbytnicy mamy do czynienia z koncentrycznie (dośrodkowo) układającymi się fałdami błony śluzowej. Lekarz podczas badania palpacyjnego jest w stanie wyczuć zdwojenie ściany odbytnicy oraz rowek pomiędzy odbytem a wgłobionym fragmentem jelita.

Wypadnięcie odbytnicy nie jest tym samym co wypadnięcie błony śluzowej odbytnicy lub wypadnięciem wewnętrznym dużych hemoroidów. W przypadku wypadnięcia odbytnicy mamy do czynienia z wypadaniem pełnej grubości ściany odbytnicy a nie tylko błony śluzowej. Gdy wypadają hemoroidy, wtedy fałdy śluzówki są ułożone promieniście a nie koncentrycznie. Nie ma również rowka pomiędzy odbytem a wgłobionym fragmentem jelita.

Odbyt i odbytnica, która wydostała się na zewnątrz  jest miękka i obrzęknięta. Zabarwienie odcinka wypadniętego jest czerwono-sine. Jest to  bezkształtna masy lub ma postać guza. Stwierdzenie czym jest wypadnięty odcinek jelita jest bardzo trudne i identyfikacji może dokonać jedynie lekarz specjalista.

Jaka jest długość wypadniętego odcinka, który wychodzi na zewnątrz otworu odbytu?

Zależy to od tego ,czy mamy do czynienia z wypadaniem odbytu, czy z wypadaniem odbytnicy. W pierwszym przypadku długość błony śluzowej znajdującej się poza otworem odbytu zwykle nie przekracza 3-4 cm. W przypadku wypadania odbytnicy odcinek jelita znajdującego się na zewnątrz jest dużo dłuższy.

Jakie dolegliwości powoduje wypadnięcie odbytu i odbytnicy?

Wypadnięty odbyt lub odbytnica może ulec uszkodzeniu, co powodować może krwawienie z odbytu. Konsekwencją choroby jest także wydalanie zwiększonej ilości śluzu. Śluz wyciekający z odbytu powodować może świąd. Pacjenci skarżą się na częstsze niż zwykle parcie na stolec, ale również jednym z objawów choroby są zaparcia. Wypadanie odbytnicy lub odbytu może wiązać się również z uciążliwym dla chorych problemem z nietrzymaniem moczu oraz nietrzymaniem stolca. Chorzy skarżą się również na uczucie niepełnego wypróżnienia. Nierzadko występują dolegliwości bólowe. Może dojść również do powstania owrzodzeń, gdy wypadnięcie upośledzi ukrwienie śluzówki. Upośledzenie ukrwienia jest przyczyną krwawień oraz wydzielania śluzu.

Co robić z wypadniętym odbytem lub odbytnicą?

W zaawansowanej fazie choroby odprowadzenie odbytu na właściwe miejsce bez interwencji chirurgicznej jest niemożliwe. Nie można tego zrobić samodzielnie. Jednak w pierwszym etapie choroby, kiedy dochodzi do wypadnięcia odbytu lub odbytnicy np. podczas oddawania stolca, należy dążyć do odprowadzenia ich na właściwe miejsce. Można to zrobić poprzez delikatny ucisk poprzez sterylną gazę. Pozostawienie wypadniętego odbytu lub odbytnicy spowoduje pojawienie się przykrych objawów związanych z takim stanem. Przede wszystkim grozi to pojawieniem się owrzodzeń, czego konsekwencją będzie m.in. krwawienie. Odbyt lub odbytnica pozostająca na zewnątrz może prowadzić do  uwięźnięcia i martwicy części lub całości wypadniętej odbytnicy, co jest bardzo poważnym stanem wymagającym doraźnej interwencji chirurgicznej.

Zobacz również opis choroby: Wypadanie odbytu i odbytnicy

Świąd odbytu oraz ból podczas oddawania stolca

Świąd odbytu w połączeniu z bólem podczas oddawania stolca może oznaczać pęknięcia w błonie śluzowej odbytu lub ubytki w błonie śluzowej, mogą to być hemoroidy, a nawet rak odbytu. Aby jednak odpowiedzieć na pytanie, co jest przyczyną swędzenia odbytu i bólu podczas oddawania stolca, należy przeanalizować obecność lub nie... czytaj więcej

Silny ból odbytu podczas oddawania stolca

Ból odbytu może oznaczać bardzo wiele różnych chorób, jednak jeżeli  odczuwany jest silny ból podczas oddawania stolca, który utrzymuje się jeszcze kilka godzin po wypróżnieniu się, oznaczać może, że jest to objaw choroby zwanej szczeliną odbytu. Często oprócz silnego bólu chorzy odczuwają świąd odbytu oraz zauważają sącz... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy