Bóle w okolicy odbytu
Pacjenci chorzy na zapalenie odbytnicy skarżą się na bóle zlokalizowane w odbycie i jego okolicy. Jednak należy pamiętać, że objawy zapalenia odbytnicy są niecharakterystyczne, co oznacza, że występują w wielu innych chorobach dotyczących odbytu i odbytnicy. W przebiegu zapalenie odbytnicy bólowi w okolicy odbytu może towarzyszyć również ból po lewej stronie podbrzusza.
Jeżeli ból odbytu ma charakter skurczowy lub kłująco-przeszywający i dodatkowo nie jest on stałym bólem, można raczej podejrzewać napadowy ból odbytu.
Na pewno ból w przebiegu zapalenia odbytnicy ma charakter stały. Jednak stały ból, może też oznaczać inne choroby. Wszystko bowiem zależy od innych objawów towarzyszących. Może on świadczyć o tym, że wytworzył się ropień odbytu. W takim przypadku ból nasila się w pozycji siedzącej oraz przy oddawaniu stolca. Stały ból pojawić się może również u osób z hemoroidami, jednak w tym przypadku bólowi towarzyszy wyczuwalny guzek w odbycie oraz ból nasila się podczas oddawania stolca.
Ból okolic odbytu o charakterze stałym, pojawiający się nagle, może świadczyć o ostrym zapaleniu prostaty. Pacjenci skarżą się na uczucie naprężenia oraz promieniowanie bólu do podbrzusza i pleców. Jednak w przypadku zapalenia prostaty pojawiają się również objawy związane z oddawaniem moczu.
Więcej na ten temat: Stałe bóle odbytu
Krwawienie z odbytu i wydalanie śluzowej treści
Pacjenci po oddaniu stolca zauważyć mogą, że jest on pokryty krwią lub ropą. Zapalenie odbytnicy powoduje bowiem krwawienie z odbytu oraz wytwarzanie się śluzowo-ropnej wydzieliny. Niektórzy chorzy na zapalenie odbytnicy mogą borykać się z przewlekłymi krwawośluzowatymi biegunkami. W tym miejscu warto podkreślić, że tego typu biegunki są objawem wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, które jest jedna z przyczyn zapalenia odbytnicy. Wydobywający się śluz może powodować dodatkowe objawy, a mianowicie świąd odbytu oraz pieczenie w okolicach odbytu.
Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na chorobę zwaną szczeliną odbytu http://www.ukladu-pokarmowego.objawy.net/Objawy+szczeliny+odbytu , która jest jednym z najczęstszych powodów krwawienia z odbytu, szczególnie u dzieci. Jednak w odróżnieniu od zapalenia odbytnicy pacjenci skarżą się na ból przede wszystkim podczas oddawania stolca oraz bezpośrednio po defekacji. Nie ma on więc charakteru stałego, jak w przypadku zapalenia odbytnicy. Powodem krwawienia może być również krwawienie z uchyłków jelita grubego, polipy jelita grubego, rak jelita grubego orazzmiany naczyniowe.
Parcie na stolec i uczucie niepełnego wypróżnienia
Parcie na stolec spowodowane zapaleniem odbytnicy może być zarówno bolesne, jak i niebolesne. Chorzy skarżą się na uczucie niepełnego wypróżnienia, pomimo oddania stolca. Jeżeli dochodzi do wypróżnienia jest to zazwyczaj mała ilość stolca. Objawem zapalenia odbytnicy mogą być też krwawośluzowate biegunki.
Bolesne parcie na stolec może być też objawem innych chorób, np. wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, raka jelita grubego, a u kobiet endometriozy. Ból przy oddawaniu stolca oraz uczucie niepełnego wypróżnienia towarzyszy również pacjentom borykającym się z hemoroidami. Wśród chorób manifestujących się tymi objawami wymienia się także zespół jelita drażliwego.
Rozpoznanie zapalenia odbytnicy
W związku z tym, że objawy zapalenia odbytnicy nie są charakterystyczne, czyli na ich podstawie nie można jednoznacznie rozpoznać choroby, potrzebne jest badanie rektoskopowe, na którego podstawie można stwierdzić zapalenie odbytnicy. Już podczas pierwszej wizyty u specjalisty lekarz będzie w stanie wykluczyć niektóre schorzenia na podstawie badania per rectum (przez odbyt) oraz na podstawie wywiadu lekarskiego, który jest istotnym elementem pomocnym w prawidłowym rozpoznaniu choroby.
Badanie rektoskopowe to badanie endoskopowe służące do oceny dolnej części przewodu pokarmowego. Badanie wykonuje się za pomocą rektoskopu (rurka o długości 20-30 cm i średnicy 2 cm.) Jeżeli lekarz rozpozna zapalenie odbytnicy może pobrać wymaz, jeżeli podczas wywiadu z pacjentem nasunęło się podejrzenie przyczyny infekcyjnej. Pobranie wymazu pozwoli zidentyfikować drobnoustroje odpowiedzialne za wywołanie choroby, a tym samym dobrać odpowiednią metodę leczenia. Jeżeli badanie rektoskopowe da podstawę, że przyczyną choroby jest nieswoiste zapalenie jelit, np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego, wtedy przeprowadza się badanie całego jelita, czyli kolonoskopię.
O co lekarz może zapytać podczas wizyty?
Wywiad lekarski jest istotny dla rozpoznania choroby. Lekarz zapyta nie tylko o objawy odczuwane przez pacjenta. Można spodziewać się pytań, które zaliczane są do intymnych i osobistych, jednak są istotne, aby prawidłowo rozpoznać chorobę. Ważna jest współpraca z lekarzem i szczere odpowiedzi.
Pytania będą dotyczyć życia seksualnego. Dzięki rozmowie z pacjentem lekarz będzie mógł mniej lub bardziej wykluczyć infekcyjną przyczynę dolegliwości. Pytania będą dotyczyć przebytych stosunków analnych, zdrowia partnera seksualnego oraz ilości partnerów seksualnych.
Inne, mniej już kłopotliwe pytania, będą dotyczyły diety, stosowanych leków, szczególnie antybiotyków oraz środków przeczyszczających, przebytych infekcji oraz chorób.
Zobacz również opis choroby: Zapalenie odbytnicy
Objawy wypadania odbytu i odbytnicy
Pierwszymi objawami wypadania odbytu lub odbytnicy są ich przemieszczenia po oddaniu stolca. Na dalszym etapie rozwoju choroby wypadnięcie zdarza się nawet z powodu kichnięcia lub kaszlu. Kiedy odbyt lub odbytnica pozostaje na stałe na zewnątrz otworu odbytu, jest to objaw, który świadczy o zaawansowanym stadium choroby.... czytaj więcej
Świąd odbytu oraz ból podczas oddawania stolca
Świąd odbytu w połączeniu z bólem podczas oddawania stolca może oznaczać pęknięcia w błonie śluzowej odbytu lub ubytki w błonie śluzowej, mogą to być hemoroidy, a nawet rak odbytu. Aby jednak odpowiedzieć na pytanie, co jest przyczyną swędzenia odbytu i bólu podczas oddawania stolca, należy przeanalizować obecność lub nie... czytaj więcej
Brak komentarzy