Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zapalenia pęcherzyka żółciowego

Zapalenie pęcherzyka żółciowego jest stanem chorobowym wymagającym niemalże natychmiastowej hospitalizacji. Jego zlekceważenie może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, dlatego też warto zapoznać się z objawami, które niesie za sobą powyższa choroba.

Zobacz również opis choroby: Zapalenie pęcherzyka żółciowego

Głównym objawem zapalenia pęcherzyka żółciowego, zarówno ostrego, jak i przewlekłego, jest ból brzucha. Najczęściej jest on zlokalizowany po prawej stronie, pod żebrami. Przeważnie promieniuje do pleców, przez co odczuwalny jest w dolnej okolicy łopatek. Nasila się w momencie, kiedy osoba cierpiąca z powodu pęcherzyka żółciowego nabiera głęboki wdech, kaszle, bądź też kicha. Silny i tępy ból brzucha pojawia także przy spożywaniu niezdrowych produktów, przede wszystkim zbyt tłustych.

Następstwem choroby są także mdłości, wzdęcia brzucha oraz zaparcia stolca. Nudnością towarzyszy także brak apetytu oraz często nieprzyjemny posmak w ustach.

Jednym z objawów zapalenia pęcherzyka żółciowego jest także podwyższona temperatura, osiągająca nawet 39 stopni Celsjusza. Gorączce towarzyszy także przyspieszony puls.

Widoczną konsekwencją schorzenia jest zabarwienie twardówek oczu na żółty kolor. U niektórych osób może pojawić się także mrowienie kończyn oraz sztywność mięśni.

Objawem zapalenia pęcherzyka żółciowego jest także popularna żółtaczka. Jej wystąpienie stanowi większe prawdopodobieństwo w momencie gdy choroba znajduje się w zaawansowanym stadium.

Z czasem może dojść także do pojawienia się tzw. wodniaka pęcherzyka żółciowego. Owy wodniak spowodowany jest gromadzeniem się nadmiernej ilości płynu w pęcherzyku, bądź też pojawieniem się tam ropnej wydzieliny. Jeżeli stan zapalny nie zostanie szybko zahamowany w sposób farmakologiczny może dojść do rozprzestrzenienia się wycieku na otaczające tkanki. W wyniku powikłań chorobowych może dojść także do perforacji pęcherzyka żółciowego, czyli po prostu jego pęknięcia.

Zapalenie pęcherzyka żółciowego jest często spotykanym schorzeniem. Nieleczony może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dlatego też w razie wystąpienia któregoś z powyższych objawów konieczne jest udanie się do specjalisty w celu wykonania badania USG.

Autor:

Daria Horodyska  - Madej

Zobacz również opis choroby: Zapalenie pęcherzyka żółciowego

Objawy ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego

Do objawów ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego zaliczamy ból zlokalizowany w okolicy prawego podżebrza z promieniowaniem do pleców, najczęściej dolnego kąta łopatki (tzw. kolka wątrobowa), ból palpacyjny w prawym podżebrzu nasilający się podczas głębokiego wdechu (Objaw Murphy'ego) lub przy uderzaniu w łuk żebrowy prawy (ob... czytaj więcej

Objawy przewlekłego zapalenia pęcherzyka żółciowego

Występują napadowe bóle skurczowe w prawym podżebrzu (przy współistniejącej kamicy pęcherzykowej) lub też niezbyt silne bóle tępe, ugniatające, promieniujące do okolicy prawej łopatki, nasilające się po różnorakich błędach dietetycznych (np. po spożyciu pokarmów tłustych, smażonych, pieczonych, sosów, zasmażek, śmietany, ... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy