Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zatruć metalami i metaloidami

Zatrucia wywołane metalami i metaloidami są bardzo rzadkie, aczkolwiek mają ciężki przebieg oraz wysoki wskaźnik śmiertelności. Zazwyczaj są to zatrucia wziewne, które powodują ostre powikłania w organizmie.

Zobacz również opis choroby: Zatrucia metalami i metaloidami

Do metali, które są w stanie wywołać szkodliwe skutki w funkcjonowaniu organizmu, zaliczamy w szczególności arsen, ołów, rtęć i chrom. Ich toksykologiczne działanie powoduje wiele skutków ubocznych, a spożycie niektórych nawet w najmniejszych ilościach może prowadzić do śmierci.

Objawy zatrucia związkami arsenu

Arsen ma postać białego proszku rozpuszczalnego w wodzie, bez zapachu. Stosowany jest w produkcji barwników oraz pestycydów jako pasta arszenikowa do niszczenia miazgi zęba, a także w metalurgii, w produkcji szkła i ceramiki.

Prawie wszystkie formy arsenu są silnie trujące, a wchłaniane przez skórę i płuca działają drażniąco. Mają negatywne oddziaływanie na błony śluzowe przewodu pokarmowego oraz górne drogi oddechowe.

Wczesne objawy po spożyciu arszeniku występują po około 30 minutach, ale mogą być przesunięte również w czasie w przypadku, gdy w żołądku znajduje się treść pokarmowa. Charakterystycznym objawem jest zapach czosnku z ust i kału. Występują również nudności, bóle brzucha, wymioty, biegunki, podrażnienie śluzówek oraz wzmożone pragnienie spowodowane zaburzeniami wodno-elektrolitowymi.

Późnymi objawami zatrucia to podrażnienie oczu, ostre zapalenie spojówek, podwójne widzenie oraz wzmożone wydzielanie łez. Spożycie arsenu może skutkować zmianami w układzie sercowo-naczyniowym (zaburzenia rytmu serca, migotanie komór, podwyższenie lub obniżenie ciśnienia tętniczego krwi) oraz układzie oddechowym (zaburzenia oddychania, bezdech).

Objawy zatrucia ołowiem

Ołów jest jednym z najbardziej toksycznych metali, który ma szerokie zastosowanie w przemyśle. Do jego zatrucia może dojść przez powietrze, wodę, glebę oraz żywność. Jego spożycie może skutkować zmianami w wątrobie i uszkodzeniem nerek.

Początkowymi objawami zatrucia są: ślinotok, wymioty, biegunka, osłabienie, bezsenność, zaburzenia pamięci i problemy z koncentracją. W późniejszym czasie mogą pojawić się powikłania takie jak anemia, zaparcia, skurcze mięśni, krwiomocz i białkomocz oraz spowolnienie tętna.

Charakterystyczne są objawy żołądkowo-jelitowe, takie jakie kolki i silne skurcze. Szczególnie niebezpiecznym jest jest czteroetylek ołowiu dodawany do benzyny – wypicie nawet kilku mililitrów prowadzi do śmierci!

Objawy zatrucia rtęcią

Rtęć może być wprowadzona do organizmu na wiele sposobów, ponieważ paruje w temperaturze pokojowej. Może być przyjęta w postaci lotnej, sięgając prosto do mózgu, przez nos bądź bezpośrednio przez krew. Po jakimś czasie przekracza barierę krew-mózg i jest tam zamknięta kumulując się przez długi czas. Dlatego też objawy pojawiają się i znikają – im bardziej ktoś jest zatruty, tym częściej występują objawy.

Zatrucie rtęcią objawia się w ośrodkowym układzie nerwowym, powodując jego uszkodzenie. W miarę pogarszania się metabolizmu wątroby, pojawiają się dysfunkcje układu odpornościowego oraz problemy z przewodem pokarmowym (krwotoczny nieżyt układu pokarmowego). Ostre przypadki zatrucia objawiają się niewydolnością nerek.

Objawy zatrucia chromem

Związki chromu występują w środowisku przemysłowym w postaci mgieł i par, które wchłaniają się do ustroju przez drogi oddechowe. Chrom wykazuje toksyczność w związkach, w których przyjmuje postać sześciowartościowego pierwiastka.

Działa drażniąco na skórę i błony śluzowe, a jego utleniające właściwości i występowanie w proszkach mogą być przyczyną wyprysku uczuleniowego u gospodyń domowych. Na skórze pojawiają się wykwity rumieniowe, wypryski oraz owrzodzenia, a pozostałością po nich są liczne blizny. Tego typu zmiany pojawiające się na błonach śluzowych mogą wywołać zmiany w przegrodzie nosowej z równoczesnym występowaniem ropnego nieżytu nosa oraz zapalenie bocznych zatok nosa.

W wyniku długotrwałego narażenia na działanie chromu występują takie objawy jak: chudnięcie, bóle głowy, obrzęk twarzy, powiększenie wątroby, zapalenie nerek a także wrzodowe zapalenie jelit, żołądka oraz wątroby.

Zobacz również opis choroby: Zatrucia metalami i metaloidami

Objawy zatrucia rtęcią

Około 80% rtęci, która dostała się do organizmu przez układ oddechowy zostaje u nim na zawsze. Jego stężenie w tkankach jest dwudziestokrotnie większe niż stężenie powietrza, które nas otacza. Rtęć zawarta we krwi wędruje swobodnie po organizmie.... czytaj więcej

Objawy zatrucia benzyną

Benzyna to produkt destylacji ropy naftowej. Zawiera większe lub mniejsze domieszki benzenu, przez co jest związkiem toksycznym. Wdychanie benzyny przez kilka minut lub wypicie 20-50ml może wywołać ciężkie objawy zatrucia! czytaj więcej

Dodaj komentarz

DMSA

DMSA jest dostępne na Allegro: http://allegro.pl/dmsa-50mg-100kaps-chelatacja-rteci-rtecica-olowica-i3542236118.html (po jakimś czasie link może być nieak...

15-09-2013 17:47

~Lukasz

Dodaj komentarz

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy