Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zatrucia ługiem

Niewielu z nas ma pojęcie o tym, czym jest ług. Tymczasem to jeden z bardziej żrących środków chemicznych! Ten wodny roztwór silnych zasad nieorganicznych powoduje niebezpieczne zatrucia. Czym się objawiają?

Zobacz również opis choroby: Zatrucie ługiem


Bolesne pieczenie


Pierwszym i najlepiej widocznym objawem zatrucia ługiem jest uczucie palenia w jamie ustnej i drapanie w gardle. Podczas przełykania pojawia się ból, a z ust cieknie ślina.

Poszkodowany zaczyna kaszleć i wykrztuszać krwawą wydzielinę. Bardzo często kaszel prowadzi do duszności. Już to powinno zapalić czerwoną lampkę ostrzegawczą i skłonić nas do wezwania fachowej pomocy!

Zagrożony układ pokarmowy

Dotkliwe pieczenie występuje także w okolicach żołądka i rozprzestrzenia się na obszar całej jamy brzusznej. Chory odczuwa mdłości i bardzo często wymiotuje krwią. Czasami wymiotom towarzyszy też uciążliwa biegunka, przybierająca zabarwienie krwiste lub wręcz czarne.

Słabe serce


Po symptomach związanych z układem pokarmowym, przychodzi kolej na układ krwionośny. Trujący ług atakuje zwłaszcza wrażliwe serce. Akcja jednego z najważniejszych ludzkich organów ulega nagłemu osłabieniu. W okolicach mostka da się odczuć kłujący ból. Spadek ciśnienia wpływa z kolei na uczucie senności i zmęczenia.

Męczące zawroty głowy

W wyniku spożycia trującej substancji, chory staje się osłabiony, ma problemy z utrzymaniem równowagi, cierpi na męczące zawroty głowy. Objawy te wywołują niepokój, strach i dezorientację.

Jest czas na reakcję!

Symptomy zatrucia ługiem pojawiają się stopniowo, a nie gwałtownie. Z jednej strony pozwala to na odpowiednią reakcję, a więc skonsultowanie się z lekarzem i podjęcie odpowiedniego leczenia. Niestety, wydłużony czas występowania objawów może uśpić naszą czujność.

Gdy stan zdrowia pogorszy się na tyle, iż konieczne stanie się wezwanie pogotowia, może już być za późno. Dlatego tak istotne jest nie lekceważenie żadnych niepokojących symptomów!

Zobacz również opis choroby: Zatrucie ługiem

Objawy cukrzycy w jamie ustnej

Lekarz dentysta na podstawie stanu uzębienia oraz stanu jamy ustnej jest wstanie zauważyć objawy innych chorób ogólnoustrojowych. W obrębie jamy ustnej mogą uwidaczniać się pierwsze objawy cukrzycy. W związku z tym dentysta może być pierwszym lekarzem, który zasygnalizuje pacjentowi, że może być chory na cukrzycę.... czytaj więcej

Barszcz Sosnowskiego - niebezpieczne letnie zagrożenie. Objawy poparzenia. Pierwsza pomoc

O Barszczu Sosnowskiego zrobiło się głośno w Polsce po informacjach na temat śmierci 67-letniej kobiety, która zmarła 19 czerwca 2015 roku na skutek kontaktu z tą rośliną. U poparzonej kobiety doszło do zatrzymania krążenia. Za przyczynę zgonu uznano niewydolność wielonarządową.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy