Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zatrucia alkoholem metylowym

Zatrucie alkoholem metylowym może dojść albo na drodze oddechowej, albo pokarmowej. Jest to substancja, która swoje zastosowanie znalazła głównie w produkcji paliwa, tworzysz sztucznych, barwników i rozpuszczalników. Nieraz do jego spożycia dochodzi pomyłkowo, gdyż jego właściwości, są identyczne jak zwykłego alkoholu spożywczego (etylowego).

Zobacz również opis choroby: Zatrucie alkoholem metylowym

Zatrucie metanolem

Przyswojenie metanolu jest bardzo niebezpieczne. Jego niewielka ilość może się przyczynić do nieodwracalnych uszkodzeń organizmu. Substancja kumuluje się głównie w narządach najbardziej uwodnionych jak na przykład gałka oczna i to właśnie nerw wzrokowy jest szczególnie narażony na działanie toksyny. Innymi narządami jest serce, wątroba, nerki i ośrodek układu nerwowego.

Najbardziej niebezpiecznymi związkami jest kwas mrówkowy i aldehyd, uwalniany na skutek utleniania się metanolu.

Objawy zatrucia metanolem

Symptomy ze względu na ilość i czas, jaki minął od momentu zatrucia, podzielono na trzy fazy. Pierwsza z nich, określona narkotyczną, zwykle nie wzbudza podejrzeń. Jej przebieg jest zbliżony do zwykłego upojenia alkoholowego. Objawia się jedynie nudnościami, wymiotami, bólami, bądź zawrotami głowy i przyspieszonym oddechem. Jest to okres, w którym nie doszło jeszcze do uwolnienia szkodliwych metabolitów (kwas mrówkowy, aldehyd).

Te, pojawiają się dopiero potem, w fazie kwasiczej. Toksyczne związki powodują kwasicę metaboliczną, podczas której u chorego obserwuje się zaczerwienienie skóry i spojówek, bóle brzucha i spadek ciśnienia.

Ostatnim etapem, jest tak zwane uszkodzenie OUN (nerwów). Następuje wówczas zaburzenie ostrości widzenia, rozkojarzenie, zaburzenie świadomości, a w zaawansowanym stadium  nawet śpiączki i porażenia ośrodka oddechowego, wraz z zaburzeniem odruchów fizjologicznych.

Pierwsza pomoc i powikłania przy ztaruciu metanolem

W razie wystąpienia któregoś z wyżej wymienionych objawów bardzo ważne jest przeprowadzenie pierwszej pomocy. Do podstawowych czynności należy wywołanie wymiotów u osoby zatrutej, podanie jej 100ml alkoholu etylowego, który spowalnia utlenianie się i wchłanianie metanolu. Nie można również zapominać o zabezpieczaniu funkcji życiowych poszkodowanego i wezwaniu pogotowia.

Powikłania po zatruciu alkoholem metylowym są przeróżne. Do najpoważniejszych zalicza się uszkodzenie narządów, nerwów, wzroku, a nawet trwałą ślepotę, czy śmierć. Dlatego bardzo ważne jest przestrzeganie zasad BHP w razie styczności z metanolem i spożywanie alkoholi znanego pochodzenia.

Autor: Marta Laburda

Zobacz również opis choroby: Zatrucie alkoholem metylowym

Objawy zatrucia etanolem

Nie sposób odróżnić alkoholu metylowego od etylowego. Nie różnią się one ani smakiem, ani zapachem. Jest między nimi jednak znaczna różnica: alkohol metylowy nie jest przeznaczony do spożycia. czytaj więcej

Coraz więcej przypadków zatrucia u kobiet, stwierdza badanie

Liczba ludzi pojawiających się na ostrych dyżurach w szpitalach amerykańskich z powodu celowego zatrucia różnego typu substancjami wzrosła w latach 2008 – 2009, jak stwierdza nowe federalne badanie. Ale badacze mówią, że wzrost ten może wynikać z tego, że szpitale częściej takie wypadki zgłaszają, niekoniecznie z ... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy