Barbiturany stanowią szeroką grupę leków stosowanych jako środki uspokajające oraz przeciwdrgawkowe.
Cząsteczki kwasu barbiturowego zawierają wyższe rodniki aromatyczne i alifatyczne, które mają znaczący wpływ na sen człowieka.
Otwierają one kanały chlorkowe w błonie neuronów, przez co zmniejszają ich pobudliwość na bodźce. Tym samym człowiek zaczyna powoli tracić świadomość oraz przestaje reagować na otaczającą go rzeczywistość.
Wpływają także silnie na neurony kory, w związku z czym działają uspokajające. Zmieniają one także przewodnictwo w mózgu oraz działają niekorzystnie na układ oddechowy. Same w sobie nie mają zastosowania jako środki przeciwbólowe jednakże mogą nasilać działanie innych leków.
Podział barbituranów
Tego samego nie można powiedzieć o barbituranach o krótkim czasie wpływania na organizm, działają one bardzo głęboko i są związkami z nienasyconymi podstawnikami. Niektórzy wyróżniają jeszcze barbiturany o średnim i bardzo krótkim okresie działania. Wszystko rzecz jasna uzależnione jest od przyjętej dawki leku.
Zatrucie barbituranami
Jak zostało już wcześniej wspomniane barbiturany znacząco wpływają zarówno na układ nerwowy człowieka, jak i jego psychikę. W małej dawce wywołują przyjemne stany relaksacyjne, jednakże już w większej doprowadzają do poważnych problemów ze świadomością. Ze względu na silne działanie barbituranów bardzo szybko może dojść do zatrucia.
Głównym objawem intoksykacji są zaburzenia świadomości oraz narastające lęki. Wkrótce dochodzi także do zaburzeń równowagi oraz zawrotów głowy. Bardzo szybko następuje również pogorszenie zdolności dokonywania oceny oraz następują problemy z aparatem mowy. W większości przypadków mamy także do czynienia z silnym uczuciem senności oraz kłopotami z koordynacją ruchów.
Najczęściej dochodzi także do problemów z pamięcią oraz ogólnego znieczulenia. Barbiturany mają silny wpływ układ oddechowy człowieka, a ich przedawkowanie może przyczynić się nawet do bezdechu. Jednym z objawów zażycia powyższego leku w nadmiernej ilości jest gorączka oraz bóle stawów. Czasem na skórze zaczynają występować pęcherze oraz wysypka. W niektórych przypadkach może dojść do wstrząsu, a nawet śmierci człowieka.
Pomoc
Jeżeli osoba, która zażyła zbyt dużą ilość barbituranu jest przytomna konieczne jest wywołanie u niej wymiotów. Najlepiej wykonać ten zabieg poprzez podanie lekko osolonej wody, bądź też mechaniczne podrażnianie gardła, np. za pomocą włożenia choremu dwóch palców do gardła. W momencie kiedy dojdzie do utraty przytomności jedyne co możemy zrobić to wezwać karetkę pogotowia.
Zatrucie barbituranami najczęściej doprowadza do bardzo poważnych powikłań zdrowotnych. Zażycie go w zbyt dużych ilościach może spowodować nawet śmierć. Dlatego jeżeli zobaczymy, że jakakolwiek osoba w naszym otoczeniu ma charakterystyczne objawy dla intoksykacji powyższym lekiem natychmiast powinniśmy wezwać specjalistyczną pomoc.
Zobacz również opis choroby: Zatrucia barbituranami
Objawy zatrucia arszenikiem
Arszenik to substancja nieorganiczna, która obecnie stosowana jest w leczeniu między innymi nowotworów. Niegdyś, używana była do przeprowadzenia aborcji. Stosowana była również przy próbach samobojczych. Teraz przez ograniczony dostęp do tej sytuacji, do zatruć dochodzi głównie u osób mających zawodowy kontakt z tą substancją.... czytaj więcej
Objawy zatrucia alkoholem metylowym
Zatrucie alkoholem metylowym może dojść albo na drodze oddechowej, albo pokarmowej. Jest to substancja, która swoje zastosowanie znalazła głównie w produkcji paliwa, tworzysz sztucznych, barwników i rozpuszczalników. Nieraz do jego spożycia dochodzi pomyłkowo, gdyż jego właściwości, są identyczne jak zwykłego alkoholu spożywczego ... czytaj więcej
Brak komentarzy