Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zatrucia egzogennego

We współczesnym świecie coraz bardziej narażeni jesteśmy na tzw. zatrucia egzogenne, czyli zewnątrzpochodne. Szkodliwe toksyny wnikają w nasz organizm poprzez drogi oddechowe, układ pokarmowy i skórę. Skąd pochodzą? Zatrucia egzogenne wywołane są poprzez kontakt z detergentami, lekami czy środkami owadobójczymi. Jakie są najczęstsze symptomy zatrucia szkodliwymi substancjami?

Zobacz również opis choroby: Zatrucie egzogenne

Zmiany skórne

Widocznym na pierwszy rzut oka symptomem zatrucia egzogennego jest nadmierna suchość skóry. Może jej towarzyszyć, paradoksalnie, wzmożona potliwość. Działanie środków chemicznych i detergentów objawia się zazwyczaj nadżerką oraz oparzeniami obejmującymi skażony obszar ciała.

Wrażliwe oczy

Zatrucia niektórymi lekami wywołują zmiany w wyglądzie oczu. Źrenice ulegają zazwyczaj rozszerzeniu, co daje się bardzo łatwo zaobserwować. Pozostałe symptomy nie napawają optymizmem – zatrucie egzogenne może objawiać się zaburzeniami widzenia, prowadzącymi czasem do całkowitej ślepoty. Czasem zaobserwować można tzw. widzenie barwne.

Toksynami w układ nerwowy

Niepożądane działanie leków, alkoholi czy tlenku węgla oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy. Do najczęstszych symptomów należą wzmożona senność, ospałość i zmarkotnienie. W skrajnych przypadkach zatrucie może doprowadzić do śpiączki. Zazwyczaj zatruta osoba jest osłabiona, reaguje jednak na bodźce dotykowe.

Zagrożenia dla układu oddechowego

Działanie niektórych alergenów powoduje skurcze oskrzeli. Zatrucie występującym w wielu detergentach chlorem czy amoniakiem może doprowadzić do rozwinięcia się toksycznego obrzęku płuc.

Do częstych objawów zatruć egzogennych należy też powstawanie nadmiernej ilości wydzieliny w drogach oddechowych. Ostre zatrucia wywołane spożyciem morfiny, barbituranów czy niektórych alkoholi może nawet doprowadzić do porażenia ośrodka oddechowego.

Czułe serce

Najczulszym organem narażonym na działanie toksyn jest serce. Wiele substancji zaliczanych do narkotyków powoduje gwałtowne przyspieszenie akcji serca. Inne, jak na przykład naparstnica czy muskaryna, skutkują z kolei spowolnieniem czynności tego organu. Czasem, choć bardzo rzadko, pojawić może się obniżone ciśnienie tętnicze krwi.

Narażony układ pokarmowy


Zatrucia różnego rodzaju substancjami mają niebagatelny wpływ na czynności związane z pracą układu pokarmowego. Objawy zatruć egzogennych mogą pojawić się natychmiast lub nawet po kilku godzinach. Do najczęstszych należą nudności, wymioty i bóle brzucha.

Na zatrucie egzogenne narażeni jesteśmy każdego dnia. Wszelkie niepokojące objawy powinny być  jak najszybciej konsultowane ze specjalistą.

Zobacz również opis choroby: Zatrucie egzogenne

Objawy zatrucia środkami chemicznymi

Zatrucie środkami chemicznymi do rzadkich nie należy, a wszystko przez powszechnie dostępne detergenty, których używamy w domach do czyszczenia. Najczęstszymi ofiarami zatruć chemią domową są dzieci, które z ciekawości sięgają po owe środki, nie mając pojęcia o ich żrącym działaniu i poważnych w skutkach konsekwencjach wynikaj?... czytaj więcej

Objawy zatrucia Domestosem

Domestos to popularny środek chemiczny używany w większości polskich gospodarstw domowych. Nadużywanie chemicznych środków czystości w nadmiarze lub niezgodnie z ich przeznaczeniem może skończyć się poważnym zatruciem. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy