Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zatrucia glikolem etylenowym

Glikol etylenowy to substancja z której produkowany jest między innymi rozpuszczalnik lub płyn hamulcowy. Roztwór alkoholowy tej substancji wynosi 95%. Sama substancja już w niewielkiej ilości może powodować zatrucie, a w większej ilość może być śmiertelna.

Zobacz również opis choroby: Zatrucie glikolem etylenowym

Do spożycia glikolu etylenowego dochodzi zazwyczaj przez pomyłkę. Jedynie u osoby uzależnionej od alkoholu w stopniu zaawansowanym, dochodzi do umyślnego spożycia tej substancji. Związane jest to z dużymi ilościami alkoholu znajdującymi się, przykładowo w rozpuszczalniku.

Glikol etylenowy ? objawy zatrucia

Pierwsze objawy pojawienia się zatrucia glikolem etylenowym, podobne są do tych jak w przypadku zatrucia etanolem, dlatego w wielu przypadkach nie budzą niepokoju, ani nie skłaniają do podjęcia leczenia. Dopiero po kilku godzinach od spożycia, pojawiają się pierwsze, bardziej charakterystyczne objawy zatrucia metabolitami glikolu etylenowego.

Pierwszym z nich może być kwasica nieoddechowa ze zwiększoną luką anionową. Kwasica nieoddechowa jest obniżeniem Ph we krwi. W międzyczasie mogą wystąpić również inne objawy, takie jak:

  • nudności,
  • wymioty,
  • ból brzucha,
  • osłabienie organizmu,
  • zawroty głowy,
  • drgawki,
  • przyśpieszony oddech,
  • zaburzenia świadomości,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • skąpomocz,
  • bezmocz,
  • głęboka śpiączka,
  • oddech kussmaula,

Część kolejnych objawów również jest podobna do tych występujących przy zatruciu etanolem. Charakterystycznym objawem jest wyżej wymieniona kwasica oddechowa. Większość tego składnika zostaje w organizmie i ulega licznym przemianom, a jedynie 22% w składzie niezmienionym zostaje wydolna z organizmu. Z tego powodu, w przypadku spożycia glikolu etylenowego, należy niezwłocznie udać się do najbliższego ośrodka medycznego lub zadzwonić po pogotowie.

W przypadku silnego zatrucia i wydłużonego oczekiwania na pomoc lekarską, skuteczną metodą leczenia jest użycie odtrutki, czyli alkoholu etanolowego. Nie powinno przekraczać się dawki 80 ml - 40% alkoholu.

W leczeniu zastosowany może być również etanol. W zależności od stanu pacjenta, może podawany być doustnie jak i zarówno drogą kropelkową. Jeżeli nie minęło więcej niż 30 minut od zatrucia, istnieje możliwość płukania żołądka.

Damian Nowaczek

Zobacz również opis choroby: Zatrucie glikolem etylenowym

Objawy zatrucia arszenikiem

Arszenik to substancja nieorganiczna, która obecnie stosowana jest w leczeniu między innymi nowotworów. Niegdyś, używana była do przeprowadzenia aborcji. Stosowana była również przy próbach samobojczych. Teraz przez ograniczony dostęp do tej sytuacji, do zatruć dochodzi głównie u osób mających zawodowy kontakt z tą substancją.... czytaj więcej

Objawy zatrucia benzyną

Benzyna to produkt destylacji ropy naftowej. Zawiera większe lub mniejsze domieszki benzenu, przez co jest związkiem toksycznym. Wdychanie benzyny przez kilka minut lub wypicie 20-50ml może wywołać ciężkie objawy zatrucia! czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy