Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zatrucia grzybami

Zbieranie grzybów jest dla wielu idealnym sposobem spędzania wolnego czasu i relaksu. Należy jednak pamiętać, że wiele gatunków grzybów kapeluszowych często  podobnych do gatunków jadalnych, może zawierać bardzo szkodliwe i silnie trujące dla człowieka substancje. Niestety ich rozróżnienie często bywa trudne, dlatego podczas zbierania należy zachować szczególną ostrożność.

Zobacz również opis choroby: Zatrucia grzybami

Kilka słów o grzybach w diecie

W celu wzbogacenia swojej codziennej diety wielu z nas wprowadza do swojego jadłospisu grzyby w rożnej formie. Jednak mało z nas wie, że grzyby nie mają większych wartości odżywczych i są ciężkostrawne, dlatego nie zaleca się podawania ich niemowlętom i małym dzieciom. Co więcej,  również dla osób dorosłych, które skazane są na pewne ograniczenia dietetyczne, nie powinno się  przygotowywać potrawy na bazie wywaru grzybowego.

Objawy zatrucia grzybami

Zatrucie grzybami może uwidocznić się od kilku minut do kilkunastu godzin od momentu zjedzenia trującego grzyba. Natomiast najniebezpieczniejsze zatrucia mają najdłuższy okres utajenia.

Do najpowszechniejszych objawów owego zatrucia należą:
  • bóle brzucha,
  • biegunka,
  • wymioty,
  • gorączka,
  • ślinotok,
  • łzawienie.

Zatrucie muchomorem sromotnikowym


Podczas zatrucia muchomorem sromotnikowym objawy oraz skutki są dużo poważniejsze, niż w przypadku innych grzybów, ponieważ spożycie takiego grzyba może doprowadzić do śmierci. Charakterystyczne dla tego typu zatruć jest wielogodzinne opóźnienie w wystąpieniu pierwszych objawów od momentu zjedzenia oraz bardzo ciężki przebieg.

Objawy zatrucia muchomorem sromotnikowym

Objawy tak groźnego zatrucia mogą wystąpić  w czasie od 6 do 48 godzin od spożycia. Dzieli się je ze względu na czas ich występowania na trzy rodzaje:

  • początkowe objawy
  • objawy po upływie doby lub później
  • objawy po kilku dniach od zatrucia

W jaki sposób udzielić pierwszej pomocy?


Podczas zatrucia grzybami należy w pierwszej kolejności wywołać wymioty, następnie zabezpieczyć wymiociny i resztki potrawy grzybowej do badania mykologicznego. Po wykonaniu tych czynności konieczne jest niezwłoczne wezwanie lekarza lub udanie się do szpitala.

Zobacz również opis choroby: Zatrucia grzybami

Objawy zatrucia muchomorem sromotnikowym

Muchomor sromotnikowy jest bardzo toksyczny. Spożycie jednego muchomora sromotnikowego może być śmiertelne. Grzyb ten zawiera amotoksyny - bardzo toksyczne substancje, które są odporne zarówno na wysokie temperatury, jak i enzymy trawienne. Zatrucie muchomorem sromotnikowym może prowadzić do ostrej niewydolności wątroby. W takiej sytuacj... czytaj więcej

Objawy zatrucia arszenikiem

Arszenik to substancja nieorganiczna, która obecnie stosowana jest w leczeniu między innymi nowotworów. Niegdyś, używana była do przeprowadzenia aborcji. Stosowana była również przy próbach samobojczych. Teraz przez ograniczony dostęp do tej sytuacji, do zatruć dochodzi głównie u osób mających zawodowy kontakt z tą substancją.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy