Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zatrucia muchomorem sromotnikowym

Muchomor sromotnikowy jest bardzo toksyczny. Spożycie jednego muchomora sromotnikowego może być śmiertelne. Grzyb ten zawiera amotoksyny - bardzo toksyczne substancje, które są odporne zarówno na wysokie temperatury, jak i enzymy trawienne. Zatrucie muchomorem sromotnikowym może prowadzić do ostrej niewydolności wątroby. W takiej sytuacji jedynym sposobem na uratowanie życia chorego jest przeszczep wątroby.

Zobacz również opis choroby: Zatrucie muchomorem

Pierwsze objawy zatrucia muchomorem sromotnikowym

W pierwszych godzinach po spożyciu muchomora sromotnikowego nie występują żadne objawy. Pierwsze objawy zatrucia muchomorem mogą pojawić się po 8 - 16 godzinach od spożycia. Okres od spożycia grzyba po wystąpienie pierwszych objawów zatrucia nazywa się okresem bezobjawowym. Jest to pierwsza faza zatrucia.

Objawy żołądkowo-jelitowe zatrucia muchomorem

Druga faza zatrucia muchomorem sromotnikowym to okres objawów ostrego nieżytu żołądkowo-jelitowego. W tym czasie zatruta osoba odczuwa bardzo silny kurczowy ból brzucha. Jest to okres, w którym dochodzi do odwodnienia oraz zaburzeń elektrolitowych. Odwodnienie i zaburzenie elektrolitowe są konsekwencją nudności, wymiotów i biegunki.  Biegunka jest bardzo intensywna. Zatruty może oddawać nawet do kilkudziesięciu wolnych stolców na dobę. Ta faza objawów zatrucia muchomorem sromotnikowym może trwać kilkanaście godzin.

Okres ustąpienia objawów zatrucia

U kilkunastu procent ludzi, którzy zatruli się muchomorem, po 2-3 dobie po spożyciu tego grzyba, następuje okres utajenia objawów. Jest to tzw. okres pozornej poprawy. Pacjenci odczuwają przejściową poprawę samopoczucia. Ustępują nudności i wymioty. Zmniejsza się ilość oddawanego wolnego stolca. Bóle brzucha ustępują. Ten okres może trwać przez kilkanaście godzin.

Objawy związane z uszkodzeniami narządowymi

W 3-5 dobie od spożycia muchomora sromotnikowego mamy do czynienia z powrotem intensywnych biegunek. Zdarza się czasami, że już w  pierwszych godzinach tej fazy, są to smoliste stolce z domieszką krwi. Wymioty również powracają ale są rzadsze niż w okresie objawów żołądkowo-jelitowych. Jest to okres objawów związanych z rozwiniętymi uszkodzeniami wątroby i nerek. W tym czasie dochodzi do niewydolności wątroby oraz niewydolności nerek. Jeżeli nie udało się temu zapobiec, zatruta osoba w tym okresie może mieć objawy ostrej niewydolności wątroby.

Leczenie ma przede wszystkim za zadanie zminimalizować uszkodzenie wątroby. Najlepiej, gdy interwencja odbywa się w pierwszej godzinie po spożyciu muchomora sromotnikowego. Wtedy płukanie żołądka będzie w pełni skuteczne, ponieważ spowoduje, że toksyny nie uszkodzą wątroby. Generalnie działania ratunkowe skierowane są na niedopuszczeniu do ostrej niewydolności wątroby. Najistotniejsze znaczenie w leczeniu zatruć muchomorem sromotnikowym odgrywają leki osłaniające i regenerujące komórki wątrobowe. Stosuje się również leki, które osłabiają działanie toksycznych właściwości muchomora sromotnikowego - tzw. leki inaktywujące.

U 15% pacjentów w 3-5 dobie dochodzi do śpiączki wątrobowej. W bardzo ciężkich przypadkach zatrucia dochodzi do piorunującej niewydolności wątroby już w 1-2 dobie po spożyciu muchomora. Piorunująca niewydolnością nazywa się ostrą niewydolność wątroby, w której efekcie do rozwinięcia objawów encefalopatii dochodzi w okresie poniżej 7 dni. Ostatnią fazą encefalopatii jest śpiączka wątrobowa.

Zobacz również opis choroby: Zatrucie muchomorem

Objawy zatrucia grzybami

Zbieranie grzybów jest dla wielu idealnym sposobem spędzania wolnego czasu i relaksu. Należy jednak pamiętać, że wiele gatunków grzybów kapeluszowych często  podobnych do gatunków jadalnych, może zawierać bardzo szkodliwe i silnie trujące dla człowieka substancje. Niestety ich rozróżnienie czę... czytaj więcej

Objawy toksycznego uszkodzenia wątroby

Toksyczne uszkodzenie wątroby występuje, gdy nasza wątroba przez dłuższy czas wystawiona jest na działanie szkodliwych substancji. Najczęściej schorzenie to spowodowane jest nadmiernym spożyciem alkoholu lub zażywaniem leków. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy