Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zatrucia rozpuszczalnikiem

Każdy z nas na co dzień spotyka się z rozmaitymi rozpuszczalnikami, które są powszechnie wykorzystywane praktycznie w każdej gałęzi przemysłu. Ze względu na ich rozmaity skład chemiczny mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia.

Zobacz również opis choroby: Zatrucie rozpuszczalnikiem

Co to są rozpuszczalniki?

Większość rozpuszczalników stanowią różnorakie związki chemiczne, które bardzo łatwo wchodzą w reakcje zarówno z cieczą, ciałami stałymi oraz gazem.

Ze względu na swoje właściwości łatwo rozpuszczają inne substancje oraz umożliwiają ich destylowanie, jak i parowanie.

Do najpopularniejszych chemicznych rozpuszczalników zalicza się alkohole, benzynę, dwusiarczek węgla oraz etery i ketony.

Zatrucie rozpuszczalnikiem

Większość rozpuszczalników jest toksyczna, dlatego też przedostanie się ich do organizmu człowieka może być bardzo niebezpieczne. Ze względu na swoją lotność oraz łatwą rozpuszczalność w cieczach mogą bardzo szybko zagrozić naszemu zdrowiu.

Do zatrucia najczęściej dochodzi poprzez wchłonięcie danej substancji przez skórę oraz błonę śluzową, bądź też w wyniku dostania się jej do naszego układu pokarmowego. Działają one drażniąco na nasze ciało oraz mogą powodować rozmaite stany zapalne. Najczęściej gromadzą się w tkance nerwowej, przez co powodują bardzo zbliżone działanie do niedozwolonych narkotyków.

Objawy zatrucia rozpuszczalnikiem

Jak już zostało wcześniej powiedziane przedostanie się do naszego organizmu rozpuszczalnika może wywoływać bardzo podobne objawy jak same narkotyki. Dlatego też jednymi z najczęstszych następstw zatrucia substancjami chemicznymi jest euforia oraz omamy. Człowiek pod wpływem szkodliwych toksyn zaczyna borykać się z zaburzeniami świadomości.

Jego źrenice stają się rozszerzone, a w ustach odczuwa słodkawy smak. Oczy zaczynają łzawić, a kończyny drętwieć. Zatrucie rozpuszczalnikiem powoduje także przyspieszenie pracy serca oraz jego kołatanie. Osoba do której organizmu przedostały się zagrażające życiu substancje zaczyna nadmiernie się pocić. Temu wszystkiemu przeważnie towarzyszą także nudności oraz wymioty. Zatrucie, szczególnie to do którego doszło poprzez układ pokarmowy, objawia się także silnymi bólami brzucha oraz biegunką, niekiedy z krwią.

Oddech staje przyspieszony oraz płytki, gdyż dochodzi do niedrożności dróg oddechowych. Jednym z objawów zatrucia rozpuszczalnikiem są także drgawki padaczkowe oraz problemy z aparatem mowy. Najczęściej dochodzi także do utraty przytomności. Jeżeli nikt nie udzieli szybko nam pomocy może dojść do spadku ciśnienia tętniczego, zapaści a nawet zatrzymania czynności serca.

Pierwsza pomoc w wypadku zatrucia rozpuszczalnikiem


Podczas udzielania pierwszej pomocy osobie, która zatruła się rozpuszczalnikiem należy zapewnić jej przede wszystkim dopływ świeżego powietrza. Jeżeli doszło do wchłonięcia toksycznych substancji poprzez układ pokarmowy nie powinniśmy wywoływać wymiotów ani podawać poszkodowanemu mleka, czy też tłuszczów.

W przypadku skażenia skóry należy natychmiast zdjąć wierzchnią odzież oraz przepłukać wodę skórę. Jeżeli chory zaczyna powoli tracić świadomość należy ułożyć go w pozycji bocznej ustalonej oraz natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe.

Na co dzień nie jesteśmy w stanie unikać różnego rodzaju rozpuszczalników, jednakże podczas kontaktów z nimi powinniśmy zachować wszelką ostrożność. Musimy pamiętać, że zatrucie tymi substancjami chemicznymi może być nie tylko bardzo groźne dla naszego zdrowia, lecz także doprowadzić do śmierci. Dlatego też jeżeli zauważymy którykolwiek z wyżej wymienionych objawów powinniśmy natychmiast wezwać karetkę pogotowia.  

Zobacz również opis choroby: Zatrucie rozpuszczalnikiem

Objawy zatrucia substancjami żrącymi

Zatrucie środkami żrącymi może przydarzyć się praktycznie wszędzie, gdyż takie substancje występują w naszym codziennym otoczeniu – na przykład w środkach czyszczących. czytaj więcej

Objawy zatrucia środkami chemicznymi

Zatrucie środkami chemicznymi do rzadkich nie należy, a wszystko przez powszechnie dostępne detergenty, których używamy w domach do czyszczenia. Najczęstszymi ofiarami zatruć chemią domową są dzieci, które z ciekawości sięgają po owe środki, nie mając pojęcia o ich żrącym działaniu i poważnych w skutkach konsekwencjach wynikaj?... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy