Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zemsty Faraona

Biegunka podróżnych to zespół objawów, który charakteryzuje się wydalaniem trzech lub więcej stolców w ciągu jednej doby. Kolejnym ważnym elementem choroby jest to, że występuje ona głównie u osób z klimatu panującego w Europie, które wybierają się w inne regiony, zwłaszcza te o niskiej higienie.

Zobacz również opis choroby: Zemsta Faraona

Biegunka podróżnych to często spotykany problem u osób, które nie znają podstawowych zasad zapobiegania tej choroby. Do tych metod zalicza się regularne mycie rąk jak i ogólną higienę osobistą.

Tak samo należy unikać kupowania produktów z niepewnych źródeł.

Biegunka podróżnych - objawy

 • biegunka,
 • odwodnienie,
 • bóle brzucha,
 • nudności,
 • wymioty,
 • gorączka,
 • nadmierna potliwość,
 • osłabienie organizmu.

Pierwsze objawy pojawiają się najczęściej po 2-3 dniach od przyjazdu do celu podróży. Biegunka utrzymuje się średnio przed 3-4 dni.

Rzadko trwa ponad tydzień. Jednak, jeżeli taka sytuacja występuje, należy niezwłocznie udać się do szpitala lub wezwać pogotowie. Za przyczyny biegunki, odpowiedzialne są głównie bakterie oraz pasożyty wewnątrzjelitowe.

Powikłania biegunki podróżniczej

W trakcie trwania biegunki, mogą wystąpić różne powikłania. Są to głównie zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. Często występują także zaburzenia wchłaniania. Do częstych komplikacji biegunki zalicza się:

 • Bakteriemia, mogąca przejść w pełnoobjawową sepsę
 • Zespół hemolityczno-mocznicowy
 • Zespół Guillaina-Barrégo
 • Reaktywne zapalenie stawów

Leczenie biegunki podróżniczej

Najważniejszym elementem leczenia jest nawodnianie organizmu. Należy pamiętać, by spożywać jak najwięcej płynów. Najlepiej, gdy jest to woda niegazowana. Istotnym elementem jest wezwanie pogotowia, gdyż może okazać się, że potrzebna będzie antybiotykoterapia.

Wtedy podaje się głównie leki, które zwalczają bakterie wywołujące chorobę. Istotna jest również dieta. Zaleca się unikanie produktów ciężkostrawnych, zwłaszcza tych smażonych jak i bogatych w tłuszcz. W ramach tego, należy spożywać produkty lekkostrawne, chleb, ryż czy ziemniaki.

Zobacz również opis choroby: Zemsta Faraona

Objawy biegunki podróżnych

Biegunka podróżnych pojawia się zazwyczaj 2 lub 3 dni po przyjeździe do celu podróży i utrzymuje się przez 3 – 4 dni, niekiedy do tygodnia. W wyjątkowych przypadkach biegunki przewlekłej jej objawy utrzymywać mogą się nawet do 3 tygodni.... czytaj więcej

Objawy ostrej biegunki

Ostra biegunka jest najczęściej występującą dolegliwością u dzieci, ale równie niebezpieczną dla osób w podeszłym wieku. Reakcja organizmu na bakterie i wirusy daje wiele symptomów, których gwałtowny przebieg może doprowadzić do odwodnienia.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy