Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zespołu Zollingera-Ellisona

Niektóre objawy zespołu Zollingera-Ellisona są zbliżone do obserwowanych w klasycznej chorobie wrzodowej. Często występują bóle brzucha - głównie w obrębie nadbrzusza.

Zobacz również opis choroby: Zespół Zollingera-Ellisona

Spowodowane są one obecnością wrzodów o nietypowej lokalizacji (np. w dalszej części dwunastnicy lub w jelicie czczym), które są oporne na leczenie bądź nawracają nawet po leczeniu farmakologicznym czy chirurgicznym.

Bóle pojawiają się najczęściej ok. 1 - 3 godzin po posiłku lub w godzinach nocnych, czyli w sytuacjach kiedy przez dłuższy czas nie przyjmujemy pokarmów.

Często obserwuje się również występowanie biegunek ponieważ gastryna pobudza perystaltykę przewodu pokarmowego. Czasami bywają one o charakterze tłuszczowym i są spowodowane unieczynnieniem enzymów trzustkowych, utrudnieniem emulsyfikacji tłuszczów i uszkodzeniem nabłonka jelitowego przez kwas solny.

Często występuje także zgaga będąca objawem zapalenia przełyku lub współistnienie wyspiaka trzustki, guza przysadki lub nadczynności przytarczyc.

Inne objawy to np.:
- krwawienie w przewodzie pokarmowym
- zmniejszenie apetytu
- niezamierzona utrata masy ciała
- niedokrwistość
- słabość
- świszczący oddech
- nudności

W przypadkach o ciężkim i gwałtownym przebiegu choroby może dochodzić do krwawienia z wrzodów i ich pęknięcia w obrębie przewodu pokarmowego.

Autor:

Julia Skonieczna

Zobacz również opis choroby: Zespół Zollingera-Ellisona

Kwas foliowy jako czynnik zwiększenia ryzyka wystąpienia raka piersi

Kwas foliowy jest bardzo dobrze znanym suplementem dla kobiet, a w szczególności tych, które są lub chcą zajść w ciążę. Jednakże nowe badania pokazują, że przyjmowanie dużych ilości folianu i jego syntetycznych postaci, czyli np. kwasu foliowego, może przyczynić się do zwiększenia ryzyka wystąpienia raka piersi.... czytaj więcej

Objawy nerwicy żołądka

Nerwicę żołądka można z całą pewnością zaliczyć do chorób cywilizacyjnych. Cierpi na nią coraz więcej osób, zwłaszcza młodych, a dolegliwość jest trudna do zdiagnozowania i wyleczenia. czytaj więcej

Objawy chłoniaka żołądka

Nowotwór zwany chłoniakiem ma niejedno oblicze – jednym z nich jest chłoniak żołądka. Nowotwory takie pierwotnie zlokalizowane w żołądku to chłoniaki nieziarnicze wywodzące się z limfocytów B (około 85%), niekiedy z limfocytów T (blisko 15%).... czytaj więcej

Objawy zapalenia błony śluzowej żołądka

Zapalenie błony śluzowej żołądka to zapalenie żołądka, w którym dochodzi do uszkodzenia błony śluzowej tego narządy przez różne czynniki. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy