Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zespołu krótkiego jelita

Aby zrozumieć zaburzenia związane z zespołem krótkiego jelita należy zapoznać się z podstawami funkcji jelitowych ( trawienie, wchłanianie, metabolizm). W obrębie dwunastnicy i pierwszych 120-150 cm jelita czczego odbywa się całkowite trawienie oraz wchłanianie białek, węglowodanów, tłuszczów i innych składników.

Zobacz również opis choroby: Zespół krótkiego jelita

Oprócz spożywanych płynów do jelita cienkiego dostaje się około 6-8 l. soków trawiennych z czego wchłaniane jest 80% płynów. W dwunastnicy wchłaniane są witaminy rozpuszczalne w wodzie, w jelicie czczym wapń, żelazo, magnez, cynk, fosfor, aminokwasy, peptydy, w jelicie krętym wchłaniane są sole kwasów żółciowych oraz witaminy B12 i grupa witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K), w kątnicy zaś krótkołańcuhowe kwasy tłuszczowe.
Objawy związane z zespołem krótkiego jelita można podzielić na dwie grupy:
  • powikłania wczesne : wyniszczające długotrwałe biegunki prowadzące do zaburzeń wodno-elektrolitowych,
  • odwodnienia i kwasicy metabolicznej, ciężkie niedożywienie, niedobory pokarmowe i wyniszczenie.
Powikłania późne : choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy (spowodowana nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego), kwasica mleczanowa, kamica nerkowa, kamica żółciowa, zaburzenia czynności wątroby, zaburzenia rytmu serca, niedokrwistość z niedoboru żelaza, zaburzenia krzepnięcia, tężyczka, zaburzenia psychiczne.

Jeśli nie wprowadzi się odpowiedniego leczenia żywieniowego, zespół krótkiego jelita jest stanem zagrożenie życia w związku z przewlekłym niedożywieniem. Należy pamiętać, że jest to skutek i wynik innych chorób jamy brzusznej, które praktycznie zawsze wiążą się z pobytem chorego w szpitalu.

Ponieważ objawy zespołu krótkiego jelita występują w trakcie hospitalizacji, rozpoznanie jest ustalane przez lekarza prowadzącego pacjenta na oddziale, a pacjent opuszczając szpital, powinien być już wyedukowany co do swojej choroby i sposobu odżywiania. Powinien również zostać objęty opieką specjalistycznej poradni żywienia pozajelitowego o dojelitowego. Takie poradnie znajdują się praktycznie w każdym większym mieście w Polsce, a ich adresy dostępne są w szpitalach i u lekarzy pierwszego kontaktu.

U pacjentów z zespołem krótkiego jelita nie można stosować standardowych zaleceń lekarskich, gdyż ich stan zależy od wielu czynników, dlatego tak ważna jest ścisła współpraca na linii pacjent-lekarz. Istotnym czynnikiem, na który powinien zwracać uwagę sam pacjent jest masa ciała i jej zmienność. Należy kontrolować morfologię, biochemię w tym stężenie ważnych mikroelementów, a także kontrolować glikemię i regulować jej wartość podawaniem insuliny.

Monitorowanie stanu ogólnego pacjenta jest kluczowym elementem leczenia i umożliwia szybkie reagowanie w przypadku wystąpienia niedoborów, jeszcze przed pojawieniem się powikłań z tym związanych. Zarówno opieka poszpitalna, jak i rodzaj leczenia, a także potrzebne badania dodatkowe, powinny być dobrane indywidualnie do potrzeb pacjenta.

Autor:

Marta Kleszowska

Zobacz również opis choroby: Zespół krótkiego jelita

Objawy wgłobienia jelita krętniczo - kątniczego

Wgłobienie jelita to poważne schorzenie, które ze względu na nietrafną lub opóźnioną diagnozę może skończyć się śmiercią. Z racji tego, że najwięcej zachorowań notuje się wśród niemowląt, a choroba często jest mylona z popularną kolką jelitową, warto poznać jej objawy!... czytaj więcej

Objawy polipów jelita

Polipy jelita są uwypukleniami błony śluzowej do światła jelita grubego. Mogą mieć charakter wrodzony, aczkolwiek często pojawiają się dopiero po 30 roku życia. Duża część guzków jelita ma charakter łagodny, stąd też nie występują żadne objawy. Przyczyny powstawania choroby nie zostały dotychczas dokładnie określone. ... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy