Objawy związane z zespołem krótkiego jelita można podzielić na dwie grupy:
- powikłania wczesne : wyniszczające długotrwałe biegunki prowadzące do zaburzeń wodno-elektrolitowych,
- odwodnienia i kwasicy metabolicznej, ciężkie niedożywienie, niedobory pokarmowe i wyniszczenie.
Jeśli nie wprowadzi się odpowiedniego leczenia żywieniowego, zespół krótkiego jelita jest stanem zagrożenie życia w związku z przewlekłym niedożywieniem. Należy pamiętać, że jest to skutek i wynik innych chorób jamy brzusznej, które praktycznie zawsze wiążą się z pobytem chorego w szpitalu.
Ponieważ objawy zespołu krótkiego jelita występują w trakcie hospitalizacji, rozpoznanie jest ustalane przez lekarza prowadzącego pacjenta na oddziale, a pacjent opuszczając szpital, powinien być już wyedukowany co do swojej choroby i sposobu odżywiania. Powinien również zostać objęty opieką specjalistycznej poradni żywienia pozajelitowego o dojelitowego. Takie poradnie znajdują się praktycznie w każdym większym mieście w Polsce, a ich adresy dostępne są w szpitalach i u lekarzy pierwszego kontaktu.
U pacjentów z zespołem krótkiego jelita nie można stosować standardowych zaleceń lekarskich, gdyż ich stan zależy od wielu czynników, dlatego tak ważna jest ścisła współpraca na linii pacjent-lekarz. Istotnym czynnikiem, na który powinien zwracać uwagę sam pacjent jest masa ciała i jej zmienność. Należy kontrolować morfologię, biochemię w tym stężenie ważnych mikroelementów, a także kontrolować glikemię i regulować jej wartość podawaniem insuliny.
Monitorowanie stanu ogólnego pacjenta jest kluczowym elementem leczenia i umożliwia szybkie reagowanie w przypadku wystąpienia niedoborów, jeszcze przed pojawieniem się powikłań z tym związanych. Zarówno opieka poszpitalna, jak i rodzaj leczenia, a także potrzebne badania dodatkowe, powinny być dobrane indywidualnie do potrzeb pacjenta.
Autor:
Marta Kleszowska
Zobacz również opis choroby: Zespół krótkiego jelita
Objawy wgłobienia jelita krętniczo - kątniczego
Wgłobienie jelita to poważne schorzenie, które ze względu na nietrafną lub opóźnioną diagnozę może skończyć się śmiercią. Z racji tego, że najwięcej zachorowań notuje się wśród niemowląt, a choroba często jest mylona z popularną kolką jelitową, warto poznać jej objawy!... czytaj więcej
Objawy polipów jelita
Polipy jelita są uwypukleniami błony śluzowej do światła jelita grubego. Mogą mieć charakter wrodzony, aczkolwiek często pojawiają się dopiero po 30 roku życia. Duża część guzków jelita ma charakter łagodny, stąd też nie występują żadne objawy. Przyczyny powstawania choroby nie zostały dotychczas dokładnie określone. ... czytaj więcej
Brak komentarzy