Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Silny świąd błony śluzowej odbytu

Silne swędzenie błony śluzowej odbytu może być objawem różnych mniej lub bardziej groźnych chorób. Dlatego podstawowa kwestia to odpowiedź na pytanie, jakie objawy towarzyszą świądowi odbytu. Kiedy i w jakich okolicznościach świąd się nasila, czy pojawia się ból, obrzęk, widoczne zmiany w odbycie lub okolicach, wydzielina, wyczuwalne guzki etc.

Silny świąd błony śluzowej odbytu przede wszystkim nocą

Jeżeli świąd pojawia się przede wszystkim nocą bardzo prawdopodobne, że są to objawy owsicy, czyli zakażenie jelit owsikami. Świąd pojawia się nocą, ponieważ wtedy samice owsika składają jaja na błonie śluzowej odbytu.
Owsica to choroba, która przede wszystkim dotyczy dzieci. Owsiki są wydalane wraz z kałem i można je dostrzec. Samce owsika są długości 2-5 mm, samice ok. 1 cm. Samice można zaobserwować na powierzchni stolca jako małe, białe, nitkowate robaki. Źródło

Silny świąd błony śluzowej odbytu spowodowany zakażeniem

Świąd może być spowodowany bakteryjnym lub grzybiczym zapaleniem zewnętrznej błony śluzowej odbytu. Takim zakażeniom sprzyja pocenie się, noszenie zbyt obcisłych spodni lub niski poziom higieny osobistej. Silnemu swędzeniu odbytu towarzyszy zaczerwienienie lub obrzęk błony śluzowej. Często zdarza się sącząca, maziowata błona śluzowa odbytu. Na papierze toaletowym można zauważyć ślady krwi. Krwawienia spowodowane są krwawymi śladami zadrapań lub małymi pęknięciami błony śluzowej odbytu.

Silny świąd odbytu oraz sącząca, maziowata błona śluzowa odbytu

Sącząca, maziowata błona śluzowa odbytu, jak wyżej zostało wspomniane, pojawić się może na skutek zakażeń bakteryjnych lub grzybiczych, jednak objaw ten jest dosyć charakterystyczny dla choroby zwanej przetoka odbytu lub przetoka okołoodbytnicza. Ta choroba odbytu manifestuje się dodatkowo bólem podczas oddawania stolca.

Więcej na temat świądu odbytu i bólu podczas oddawania stolca:

Objawem, który pozwala podejrzewać, że świąd nie jest wynikiem bakteryjnego lub grzybiczego zapalenia albo choroby zwanej szczeliną odbytu (te choroby również manifestują się bólem podczas oddawania stolca), ale jest właśnie wynikiem przetoki odbytu, jest  ropna wydzielina, która wydostaje się z małych szczelin w skórze odbytu.

Silny świąd wraz z widocznymi zmianami w odbycie

Jeżeli silnemu świądowi błony śluzowej odbytu towarzyszą ceglastoczerwone, bolesne zmiany skórne, można podejrzewać łuszczycę, chociaż zmiany te nie wykazują objawów łuszczenia. Zmiany te często są otwarte - rany lub pęknięcia. Umiejscowione są w fałdach pośladkowych, niekiedy obejmują cały obszar odbytu. Może się zdarzyć, że zmiany skórne zlokalizowane są w pachwinach i na prąciu lub też wargach sromowych i ich okolicach. Zaczerwienione ogniska pokryte są srebrzystą, błyszczącą łuską. Z wyglądu przypominają ślady po zeskrobanym wosku. Zmiany te mogą być również umiejscowione na innych częściach ciała, np. od strony prostowników ramion oraz kolan.

Silny świąd odbytu wraz z zauważalnymi zmianami skórnymi może być również skutkiem zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). W wyniku zakażenia w okolicy odbytu, odbycie, na wargach sromowych, w pochwie i na prąciu pojawiają się małe, szpiczaste w kolorze skóry lub czerwonobrązowe brodawki o kalafiorowatej powierzchni.

Świąd odbytu oraz ból podczas oddawania stolca

Świąd odbytu w połączeniu z bólem podczas oddawania stolca może oznaczać pęknięcia w błonie śluzowej odbytu lub ubytki w błonie śluzowej, mogą to być hemoroidy, a nawet rak odbytu. Aby jednak odpowiedzieć na pytanie, co jest przyczyną swędzenia odbytu i bólu podczas oddawania stolca, należy przeanalizować obecność lub nie... czytaj więcej

Silny ból odbytu podczas oddawania stolca

Ból odbytu może oznaczać bardzo wiele różnych chorób, jednak jeżeli  odczuwany jest silny ból podczas oddawania stolca, który utrzymuje się jeszcze kilka godzin po wypróżnieniu się, oznaczać może, że jest to objaw choroby zwanej szczeliną odbytu. Często oprócz silnego bólu chorzy odczuwają świąd odbytu oraz zauważają sącz... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy