Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Silny ból odbytu podczas oddawania stolca

Ból odbytu może oznaczać bardzo wiele różnych chorób, jednak jeżeli  odczuwany jest silny ból podczas oddawania stolca, który utrzymuje się jeszcze kilka godzin po wypróżnieniu się, oznaczać może, że jest to objaw choroby zwanej szczeliną odbytu. Często oprócz silnego bólu chorzy odczuwają świąd odbytu oraz zauważają sączącą, maziowatą błonę śluzową odbytu.

Jasnoczerwone ślady na papierze toaletowym

Jeżeli mamy do czynienia ze szczeliną odbytu, to często można zaobserwować jasnoczerwone ślady na papierze toaletowym lub na stolcu. Jest to związane z tym, że szczelina odbytu jest głębokim pęknięciem błony śluzowej. Ewentualnie chorzy mogą wyczuć zgrubienie błony śluzowej odbytu. Silnemu bólowi podczas oddawania stolca towarzyszyć może uczucie bolesnego skurczy zwieraczy.

Lęk przed oddaniem stolca

Silny ból podczas oddawania stolca powoduje lęk przed wypróżnieniem, co z kolei powoduje przetrzymywanie stolca (szczególnie u dzieci). Taka sytuacja sprzyja zaparciom, co z kolei może powodować konieczność oddania większej ilości stolca podczas jednorazowego wypróżnienia, co dodatkowo jest czynnikiem zwiększającym uczucie bólu. Warto również odnotować, że twarde stolce sprzyjają powstawaniu szczelin odbytu.

Co powoduje szczeliny odbytu?

Przyczyna dolegliwości nie jest znana. Zaobserwowano, że osoby z tym schorzeniem jednocześnie mają podwyższone ciśnienie mięśnia zwieracza odbytu. Do czynników zwiększających ryzyko powstania szczeliny odbytu zalicza się wspomniane wyżej zaparcia (twarde stolce), częstą zmianę konsystencji stolca oraz hemoroidy.

Charakterystycznym objawem tej choroby jest to, że ból odbytu jest ściśle powiązany z oddawaniem stolca, nie jest to ból stały, ani napadowy.

Możliwe inne przyczyny silnego bólu podczas oddawania stolca

Warto mieć świadomość, że silny ból podczas oddawania stolca może być objawem hemoroidów lub raka odbytu. Tym chorobom, podobnie jak szczelinie odbytu, również towarzyszy świąd odbytu. Tutaj należy jednak zaznaczyć, że w przypadku szczeliny odbytu świąd jest ściśle powiązany z wypróżnianiem, może się też wcale nie pojawić. W przypadku hemoroidów i raka odbytu, świąd jest bardziej dominującym objawem, niż ból podczas oddawania stolca i jest on niezależny od czynności wypróżniania. Warto też zwrócić uwagę, że ból spowodowany szczeliną odbytu z reguły pojawia się nagle, natomiast w przypadku hemoroidów oraz raka odbytu objawy narastają stopniowo.

Ból podczas oddawania stolca - niekoniecznie silny - może pojawić się również u chorych na łuszczycę oraz na przetokę odbytu. W pierwszym przypadku objawami dotyczącymi odbytu są przede wszystkim ceglastoczerwone bolesne zmiany skórne, często jako otwarte rany lub pęknięcia (niewykazujące objawów łuszczenia). W drugim przypadku objawem towarzyszącym bólowi jest sącząca, maziowata błona śluzowa odbytu oraz pojawianie się bólu niekiedy również podczas siedzenia.

Podczas oddawania stolca dochodzi do nasilenia bólu u chorych na ropień gruczołu odbytu.

Silny ból podczas oddawania stolca pojawia się również w zaawansowanym rozwoju schorzenia zwanego wypadnięciem odbytu lub odbytnicy. Jednak jednym z pierwszych objawów tej choroby jest widoczne uwypuklenie blony sluzowej odbytu lub odbytnicy z kanału odbytu na zewnątrz, które pojawia się jeszcze przed silnym bólem podczas oddawania stolca.

Silny świąd błony śluzowej odbytu

Silne swędzenie błony śluzowej odbytu może być objawem różnych mniej lub bardziej groźnych chorób. Dlatego podstawowa kwestia to odpowiedź na pytanie, jakie objawy towarzyszą świądowi odbytu. Kiedy i w jakich okolicznościach świąd się nasila, czy pojawia się ból, obrzęk, widoczne zmiany w odbycie lub okolicach, wydzielina, wyczu... czytaj więcej

Świąd odbytu oraz ból podczas oddawania stolca

Świąd odbytu w połączeniu z bólem podczas oddawania stolca może oznaczać pęknięcia w błonie śluzowej odbytu lub ubytki w błonie śluzowej, mogą to być hemoroidy, a nawet rak odbytu. Aby jednak odpowiedzieć na pytanie, co jest przyczyną swędzenia odbytu i bólu podczas oddawania stolca, należy przeanalizować obecność lub nie... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy