Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Stałe bóle odbytu

Bóle odbytu odczuwane stale niezależnie od okoliczności mogą być objawem kilku chorób dotyczących odbytu ale i także konsekwencją chorób gruczołu krokowego. W zależności od rodzaju schorzenia stałe bóle odbytu mogą być uciskające i dodatkowo towarzyszyć im może uczucie naprężenia.

Stałe bóle odbytu bez uczucia uciskania

Tego typu ból pojawia się jako objaw ropnia gruczołu odbytu. O tej chorobie świadczy wyczuwalny guz pod błoną śluzową odbytu, który jest wypełniony ropą. Ból odbytu nasila się podczas siedzenia lub oddawania stolca. Schorzenie to może manifestować się również świądem odbytu.

Ropień gruczołu odbytu jest następstwem ropnego zapalenia w obrębie odbytnicy. W 50% przypadków z ropnia powstaje przetoka odbytu. W leczeniu stosuje się operacyjne nacięcie ropnia, aby ropa mogła odpłynąć.

Stałe uciskające bóle odbytu

Stały uciskający ból może świadczyć o zapaleniu odbytnicy. Infekcji towarzyszyć może świąd i pieczenie w okolicy odbytu. Dodatkowo chorzy odczuwają bolesne parcie na stolec z oddawaniem malej ilości stolca pokrytego ropą lub krwią. Chorzy skarżą się również na uczucie ciała obcego w okolicy odbytu. W przebiegu zapalenia odbytnicy mogą pojawić się niektóre objawy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, takie jak przewlekłe, krwawośluzowate biegunki.

Do zapalenia odbytnicy może dojść z powodu infekcji bakteryjnej, grzybiczej lub wirusowej. Choroba może też pojawić się na skutek wrzodziejącego zapalenia jelita grubego lub rzadziej choroby Leśniowskiego-Crohna. Do zapalenia odbytnicy może też dojść w wyniku leczenia antybiotykami lub z powodu radioterapii nowotworów zlokalizowanych w tej okolicy, np. raka prostaty.

Stałe uciskające bóle odbytu i uczucie naprężenia

Tego typu ból z uczuciem naprężenia, jeżeli jest zlokalizowany w obrębie odbytnicy i odbytu oraz promieniuje do podbrzusza i pleców, może być skutkiem ostrego zapalenia gruczołu krokowego. Bólom towarzyszy dodatkowo wysoka gorączka powyżej 39 st. C. Dolegliwości bólowe pojawiają się nagle. Dodatkowo mogą wystąpić problemy z oddawaniem moczu - częste oddawania moczu w niewielkich ilościach oraz uczucie pieczenia podczas oddawania moczu. W przebiegu zapalenia gruczołu krokowego w moczu może być obecna krew a z cewki moczowej może nastąpić wyciek wydzieliny.

Stały ból odbytu a hemoroidy

Stały ból odbytu może pojawić się również u osób z hemoroidami. Tego typu ból pojawia się w późniejszych etapach rozwoju choroby, kiedy powstały guzek nie da się cofnąć. Na etapie, gdy guzki podczas parcia przy defekacji wypadają przez odbyt i potem same się cofają, ból odczuwany jest tylko podczas oddawania stolca (więcej na temat bólu podczas oddawania stolca: Silny ból odbytu podczas oddawania stolca).

Jeżeli nie wyczuwamy guzków w odbycie i ból nie nasila się podczas oddawania stolca, to w taki przypadek, najprawdopodobniej wyklucza hemoroidy jako przyczynę stałego bólu oraz zmniejsza prawdopodobieństwo ropnia gruczołu odbytu jako źródła bólu.

Świąd odbytu oraz ból podczas oddawania stolca

Świąd odbytu w połączeniu z bólem podczas oddawania stolca może oznaczać pęknięcia w błonie śluzowej odbytu lub ubytki w błonie śluzowej, mogą to być hemoroidy, a nawet rak odbytu. Aby jednak odpowiedzieć na pytanie, co jest przyczyną swędzenia odbytu i bólu podczas oddawania stolca, należy przeanalizować obecność lub nie... czytaj więcej

Silny świąd błony śluzowej odbytu

Silne swędzenie błony śluzowej odbytu może być objawem różnych mniej lub bardziej groźnych chorób. Dlatego podstawowa kwestia to odpowiedź na pytanie, jakie objawy towarzyszą świądowi odbytu. Kiedy i w jakich okolicznościach świąd się nasila, czy pojawia się ból, obrzęk, widoczne zmiany w odbycie lub okolicach, wydzielina, wyczu... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy